Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Archeolodzy śródziemnomorscy zapraszają na cykl wykładów popularnonaukowych

19.03.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Profesor Kazimierz Michałowski, zdjęcie z archiwum IKŚiO PAN

Usłysz i zobacz, jak wyglądała Aleksandria w latach 60. XX wieku. Poczuj klimat Kairu porwanego rytmami utworów Umm Kalthum. Przenieś się do legendarnej Palmyry zanim świat usłyszał o jej zniszczeniu – z okazji 60-lecia archeologii śródziemnomorskiej w PAN naukowcy zapraszają do wspólnej podróży sentymentalnej.

Spotkania w ramach cyklu "60 lat polskiej archeologii śródziemnomorskiej w Polskiej Akademii Nauk" będą się odbywać dwa razy w miesiącu aż do czerwca.

 

Pierwszy wykład pt. „Nie tylko Michałowski, Nubia 1820-2016" wygłosi prof. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN 22 marca o godz. 13.30 w Pałacu Staszica w Warszawie. Kolejne prelekcje wygłoszą m.in. prof. Karol Myśliwiec, prof. Barbara Lichocka, prof. Barbara Tkaczow czy dr Krzysztof Babraj.

 

Wykłady są skierowane dla osób niezwiązanych zawodowo z archeologią, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Wszystkie poświęcone będą najważniejszym dokonaniom polskich archeologów działających na Bliskim Wschodzie i w północno-wschodniej Afryce. Jak informują organizatorzy, w czasie seminariów będzie można wysłuchać również relacji nieformalnych i osobistych. „Chodzi nam nie tylko o przywołanie kolejnych etapów budowy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej związanych z otwieraniem nowych stanowisk archeologicznych, (…), ale również o uczczenie historii przyjaźni i międzyinstytucjonalnej współpracy naszej archeologicznej rodziny” – czytamy w zaproszeniu.

 

Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą w wybrane wtorki w siedzibie IKŚiO PAN w Warszawie – Pałacu Staszica w sali 05. Wstęp wolny.

 

Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (od 2010 roku IKŚiO PAN łącznie z Zakładem Krajów Pozaeuropejskich PAN) powstał w 1956 roku, na fali zmian politycznych, z inicjatywy prof. Kazimierza Michałowskiego. Jego głównym celem było prowadzenie polskich badań wykopaliskowych i koordynowanie działalności naukowej w zakresie archeologii śródziemnomorskiej. Dopiero wtedy, po przerwie spowodowanej przez II wojną światową, możliwe było wznowienie polskich wykopalisk w basenie Morza Śródziemnego. Pierwszym dyrektorem ZAŚ PAN po prof. Michałowskim został prof. Tadeusz Dzierżykray-Rogalski. Od 1982 roku placówką kierował prof. Karol Myśliwiec. Od 2015 roku jej dyrektorem jest prof. Teodozja Rzeuska.

 

Instytut nie tylko prowadzi własne projekty terenowe – np. wykopaliska w Sakkarze czy w Selib w Sudanie; jego badacze aktywnie włączają się w działania innych misji kierowanych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW czy Instytut Archeologii UW. Instytut ma jedną z wiodących w Polsce bibliotek w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, w szczególności w zakresie archeologii Egiptu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Ukazała się pierwsza w Polsce biografia deszyfratora hieroglifów Ukazała się pierwsza w Polsce biografia deszyfratora hieroglifów

Niecierpliwy, zadufany w sobie, a jednocześnie czarujący i zarażający entuzjazmem w zainteresowaniu cywilizacją egipską - postać Jeana-Françoisa Champolliona pełna jest sprzeczności. Jednego nie można jej odmówić - geniuszu - sugeruje w najnowszej biografii francuskiego uczonego Andrew Robinson.

Więcej

Myśl na dziś

Człowiek zawsze czuje się czymś więcej niż tym, co osiągnął, więc cokolwiek by osiągnął, w niczym nic może znaleźć ukojenia, zadowolenia, szczęścia
Soren Kierkegaard

Nasz blog

Zakurzony Titanic przypłynął do Warszawy Zakurzony Titanic przypłynął do Warszawy

Po prawie dwóch dekadach wystawa o najsłynniejszym transatlantyku świata dotarła do Polski. Imponuje wielością przedmiotów wydobytych z dna oceanu, rozczarowuje formą przekazu. Czy aby Titanic nie dotarł do Polski za późno?

Więcej

Tagi

-->