Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Archeolodzy śródziemnomorscy zapraszają na cykl wykładów popularnonaukowych

19.03.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Profesor Kazimierz Michałowski, zdjęcie z archiwum IKŚiO PAN

Usłysz i zobacz, jak wyglądała Aleksandria w latach 60. XX wieku. Poczuj klimat Kairu porwanego rytmami utworów Umm Kalthum. Przenieś się do legendarnej Palmyry zanim świat usłyszał o jej zniszczeniu – z okazji 60-lecia archeologii śródziemnomorskiej w PAN naukowcy zapraszają do wspólnej podróży sentymentalnej.

Spotkania w ramach cyklu "60 lat polskiej archeologii śródziemnomorskiej w Polskiej Akademii Nauk" będą się odbywać dwa razy w miesiącu aż do czerwca.

 

Pierwszy wykład pt. „Nie tylko Michałowski, Nubia 1820-2016" wygłosi prof. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN 22 marca o godz. 13.30 w Pałacu Staszica w Warszawie. Kolejne prelekcje wygłoszą m.in. prof. Karol Myśliwiec, prof. Barbara Lichocka, prof. Barbara Tkaczow czy dr Krzysztof Babraj.

 

Wykłady są skierowane dla osób niezwiązanych zawodowo z archeologią, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Wszystkie poświęcone będą najważniejszym dokonaniom polskich archeologów działających na Bliskim Wschodzie i w północno-wschodniej Afryce. Jak informują organizatorzy, w czasie seminariów będzie można wysłuchać również relacji nieformalnych i osobistych. „Chodzi nam nie tylko o przywołanie kolejnych etapów budowy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej związanych z otwieraniem nowych stanowisk archeologicznych, (…), ale również o uczczenie historii przyjaźni i międzyinstytucjonalnej współpracy naszej archeologicznej rodziny” – czytamy w zaproszeniu.

 

Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą w wybrane wtorki w siedzibie IKŚiO PAN w Warszawie – Pałacu Staszica w sali 05. Wstęp wolny.

 

Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (od 2010 roku IKŚiO PAN łącznie z Zakładem Krajów Pozaeuropejskich PAN) powstał w 1956 roku, na fali zmian politycznych, z inicjatywy prof. Kazimierza Michałowskiego. Jego głównym celem było prowadzenie polskich badań wykopaliskowych i koordynowanie działalności naukowej w zakresie archeologii śródziemnomorskiej. Dopiero wtedy, po przerwie spowodowanej przez II wojną światową, możliwe było wznowienie polskich wykopalisk w basenie Morza Śródziemnego. Pierwszym dyrektorem ZAŚ PAN po prof. Michałowskim został prof. Tadeusz Dzierżykray-Rogalski. Od 1982 roku placówką kierował prof. Karol Myśliwiec. Od 2015 roku jej dyrektorem jest prof. Teodozja Rzeuska.

 

Instytut nie tylko prowadzi własne projekty terenowe – np. wykopaliska w Sakkarze czy w Selib w Sudanie; jego badacze aktywnie włączają się w działania innych misji kierowanych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW czy Instytut Archeologii UW. Instytut ma jedną z wiodących w Polsce bibliotek w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, w szczególności w zakresie archeologii Egiptu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi