Strona główna Aktualności
Uczelnie

Nowy rektor Uniwersytetu Łódzkiego o kierunkach rozwoju uczelni

19.03.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Rozwój Łodzi akademickiej, pogłębienie współpracy z uczelniami i samorządami oraz umacnianie pozycji humanistyki to główne cele działania, jakie przedstawił w piątek nowy rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

Nowy rektor UŁ na swoim pierwszym spotkaniu z mediami podkreślił, że jego głównym celem będzie dążenie do utrwalenia wysokiej pozycji uczelni i do podnoszenia jej rangi międzynarodowej. Drugim ważnym zadaniem będzie kontynuowanie działań sprzyjających budowie Łodzi akademickiej.

 

"Bardzo zależy mi na pogłębianiu więzi z otoczeniem - nie tylko gospodarczym czy biznesowym, ale także społecznym i kulturowym, bo uniwersytet to nie tylko badania naukowe, ale także tworzenie atmosfery, służenie pomocą administracji samorządowej w przygotowaniu analiz, ekspertyz, współorganizowanie wydarzeń społecznych, kulturalnych" - zaznaczył prof. Różalski.

 

Nowe władze UŁ będą rozwijać uczelnię w kierunku naukowo-dydaktycznym, a w przyszłości - badawczym, co ma doprowadzić do lepszego wykorzystania potencjału naukowego. "Planuję przygotowanie lepszego zaplecza do przygotowania grantów badawczych, bo obecnie finansowanie nauki odbywa się na zasadzie konkursowej, trzeba starać się o pieniądze w różnych agendach. Mamy już na tym polu sukcesy, chcemy to kontynuować i korzystać z funduszy UE w ramach programu Horyzont 2020" - dodał rektor.

 

W swoim programie prof. Różalski podkreślił znaczenie humanistyki, która odgrywa ważną rolę w misji Uniwersytetu. "Niektórzy mówią, że humanistyka wymaga odrodzenia. Mnie się to nie podoba, ja uważam, że ona nie umarła, zwłaszcza na UŁ, ale zdaję sobie z pewnych obaw nauczycieli akademickich, którzy obawiają się, że przy niżu demograficznym może dojść do zmniejszenia liczby studentów na niektórych kierunkach. Deklaruję, że będziemy promowali te kierunki, aby tego uniknąć. W sytuacji drastycznej moim zadaniem będzie zachować kadrę naukową, aby przetrwać trudny okres przejściowy" - mówił Różalski.

 

Nowy rektor zapowiedział, że ma zamiar sfinalizować proces decentralizacji UŁ, która prowadzona była od dwóch kadencji. Obecnie prawie wszystkie wydziały UŁ uzyskały samodzielność finansową.

 

"Jestem bardzo zadowolony z relacji ze studentami. Jest ona oparta o dobre, partnerskie stosunki. Bardzo dobrze się rozumiemy, wiele spraw związanych m.in. ze stypendiami, nagrodami rozwiązaliśmy w ten sposób, że na UŁ naprawdę decydują o nich studenci i ich samorząd" - podkreślił rektor, który od 2014 r. sprawował funkcję prorektora ds. studenckich oraz od 2008 r. prorektora ds. nauki.

 

W ostatnich latach UŁ pozyskał ponad 150 mln zł unijnych dotacji, m.in. na rozbudowę Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego i modernizację Wydziału Biologii, który zyskał też nowoczesne wyposażenie wysoko specjalistycznych pracowni. Wzniesiono też nowoczesny gmach Wydziału Filologicznego, do którego przeprowadziły się jednostki rozmieszczone wcześniej w siedmiu budynkach w różnych punktach Łodzi. Obecnie trwa remont dawnego rektoratu przy ul. Narutowicza, który przeznaczony zostanie dla kierunków humanistycznych: filozofii, etnologii, archeologii i stosunków międzynarodowych.

 

"Nie myślimy tylko o wydziałach, planujemy też remont stołówki i modernizację kolejnych akademików na osiedlu studenckim. Kolejną dużą inwestycją będzie unowocześnienie i rozbudowa Centrum Konferencyjnego UŁ" - dodał rektor.

 

Prof. Antoni Różalski został wybrany na nowego rektora UŁ w czwartek. Był jedynym kandydatem do pełnienia tej funkcji; zastąpił dotychczasowego rektora UŁ Włodzimierza Nykiela. 8 kwietnia na UŁ odbędą się wybory kolegium rektorskiego.

 

Prof. Różalski ma 64 lata, jest specjalistą w zakresie mikrobiologii, immunochemii i immunobiologii bakterii. Związany z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska. Teraz pełni obowiązki dwóch prorektorów - nieprzerwanie od 2008 r. prorektora ds. nauki, a od 2014 r. także prorektora do spraw studenckich. Jest prezesem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

agm/ pz/

Tagi:
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi