Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
22.03.2016 aktualizacja 22.03.2016

„Bliżej nauki” – czyli tajniki fizyki także dla „opornych”

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Co czuje komputer, co z fizyką ma wspólnego pies Pawłowa i jak działa telefon komórkowy – będą się mogli przekonać wszyscy chętni podczas nowej serii popularnonaukowych wykładów na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkania są bezpłatne i przeznaczone dla każdego, w tym dla laików.

Dwa razy w miesiącu każdy zaciekawiony prawami przyrody może na UJ nadrobić szkolne zaległości z fizyki, a w dodatku dowiedzieć się o najnowszych odkryciach naukowych. Organizatorem cyklu jest Wydział FAIS UJ.

Na najbliższym spotkaniu 22 marca uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu prof. Józefa Spałka „Świat kwantowy w skali makro: nadprzewodnictwo i nadciekłość”. Prelegent przedstawi zadziwiające cechy nadprzewodnictwa jako przenoszenia energii elektrycznej bez jakichkolwiek strat oraz jego cechy kwantowe w skali naszego świata. Wykładowi będzie towarzyszył – jak zapowiadają organizatorzy - pokaz nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego, m.in. lewitacji magnetycznej.

W kolejnym, kwietniowym spotkaniu filozof dr Jan Argasiński zastanowi się m.in. nad kwestiami: „Czy jesteśmy więc w stanie nauczyć maszyny odczytywać i interpretować nasze stany emocjonalne? Czy potrafią one (lub będą potrafiły) wchodzić z nami w nacechowane >>uczuciowo<< relacje? A jeśli tak, to po co?

Z kolei 19 kwietnia dr Tomasz Kawalec rozjaśni mechanizmy odpowiadające za działanie nieodłącznych już, zdaje się, towarzyszy naszej codzienności – telefonów komórkowych.

W maju na chętnych czekają następne dwa tematy. Najpierw mowa będzie o badaniach, które doprowadziły – zaledwie kilka lat temu – do powstania memristora, czyli - po kondensatorze, oporniku i indykcji – podstawowego elementu elektroniki. Według prelegenta dr hab. Piotra Cyganika, powstanie memristora – wraz z dalekosiężnymi konsekwencjami tego faktu - będzie miało rewolucyjny wpływ na rozwój współczesnej elektroniki. W drugim majowym wykładzie pt. „Kosmiczna sieć” astrofizyk dr hab. Agnieszka Pollo opowie o narodzinach i sekretach galaktyk.

Po wakacjach cykl „Bliżej Nauki” będzie kontynuowany. We wrześniu są planowane dwa spotkania: o „Fizyce baśni” oraz o „Prawdach i mitach w historii matematyki”.

Więcej szczegółów o cyklu można znaleźć na stronie wydarzenia. Tam także dostępne są linki do relacji wideo z poprzednich spotkań.

Wszystkie spotkania odbędą się o godzinie 18 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. prof. S. Łojasiewicza 11.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024