Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Kołobrzeg/ Muzeum planuje badania podwodnych stanowisk archeologicznych

30.03.2016 Archeologia, Historia i kultura

Fot. PAP/ Lech Muszyński 03.05.2011

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu planuje w tym roku rozpocząć poszukiwania podwodnych stanowisk archeologicznych w okolicy wejścia do kołobrzeskiego portu. Stąd pochodzą cenne zabytki, ale nigdy nie było tu systematycznych badań - mówi PAP dyrektor muzeum.

Wynikiem badań ma być dokumentacja archeologiczno-konserwatorska zgodna z wytycznymi programu Archeologiczne Zdjęcie Polski (AZP) dla podwodnych stanowisk archeologicznych. Przedsięwzięcie zyskało akredytację Narodowego Instytutu Dziedzictwa, kierującego programem AZP oraz otrzymało z ministerstwa kultury blisko 100 tys. zł dofinansowania.

 

"Port w Kołobrzegu funkcjonuje od kilkuset lat, a żegluga w tym rejonie była bardzo intensywna" - powiedział PAP dyrektor kołobrzeskiego muzeum Aleksander Ostasz. "Nie wszystkie jednostki docierały do portu, ale z różnych powodów tonęły. Mamy sporo informacji o przedmiotach, które zostały znalezione na morzu w tym rejonie, ale nikt nie prowadził tu badań dna morskiego. To są białe plamy na mapach" - dodał Ostasz.

 

"W samym muzeum znajduje się bardzo dużo przedmiotów podarowanych przez rybaków, którzy wydobyli je z morza" - powiedział. "Wśród nich są elementy starych żaglowców, takie jak różnego rodzaju bloczki drewniane, kotwice, czy kabestan. Z okresu drugiej wojny światowej mamy natomiast duże elementy niemieckiego myśliwca Focke-Wulf 190, który został wydobyty przy główkach portu" - mówił Ostasz.

 

Badania w terenie mają ruszyć latem br. "Program prac badawczych zakłada przebadanie części akwenu o powierzchni około dziewięciu kilometrów kwadratowych pod kątem obecności potencjalnych stanowisk archeologicznych" – powiedział PAP kierownik badań Michał Grabowski.

 

"Chcemy do tego celu wykorzystać zarówno sprzęt hydroakustyczny, który pozwoli nam w sposób pełny rozpoznać przeznaczony do badań obszar, jak i zespół doświadczonych w archeologicznych pracach podwodnych płetwonurków, który zweryfikuje informacje pozyskane z sonaru" – tłumaczył Grabowski.

 

Obecnie zespół specjalistów z muzeum prowadzi kwerendę archiwalno-źródłową. "Chcielibyśmy jak najrzetelniej przygotować się do realizacji badań i zyskać jak najwięcej informacji zanim przystąpimy do właściwych prac na morzu" - dodał Grabowski.

 

"Nie wiem, czy odnajdziemy jakieś wraki i w jakim będą stanie, jeśli trafimy na nie, ale nikt wcześniej tego nie robił i wszystko jest tutaj możliwe" - mówił Ostasz, pytany o spodziewane rezultaty badań.

 

Kołobrzeskie muzeum zaprasza do współpracy wszystkich, którzy interesują się morską historią Kołobrzegu. Instytucji szczególnie zależy na informacjach dotyczących potencjalnych stanowisk wrakowych wokół kołobrzeskiego portu.

 

Jak mówi Ostasz, wielu cennych informacji mogą udzielić płetwonurkowie, którzy uczestniczyli w akcjach kasowania wraków, będących przeszkodami nawigacyjnymi w tym rejonie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

res/ mhr/

Tagi: kołobrzeg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi