Strona główna Aktualności
Przyroda

Studenci na pomoc żabom, czyli kolejna Akcja Płotki

31.03.2016 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Ustawią płotki, wkopią wiaderka i poczekają aż wpadną w nie zamierzające przejść przez ruchliwą drogę żaby, ropuchy czy traszki. W weekend 2 i 3 kwietnia studenci Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) przeprowadzą kolejną Akcję Płotki, ratując płazy migrujące do miejsc rozrodu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Na miejsce akcji wybrano odcinek tzw. Carskiej Drogi, między Osowcem i Laskowcem. Trakt przecina m.in. Bagno Ławki. Z badań biologów, prowadzonych w tym miejscu od kilku lat wynika, że na tej trasie co roku ginie bardzo wiele kręgowców. Wśród nich – także objęte ochroną płazy.

 

Studenci z sekcji herpetologicznej Koła Naukowego Biologów UwB ustawili wzdłuż drogi kilkaset metrów płotków wykonanych z agrowłókniny, uniemożliwiających żabom, ropuchom czy traszkom wyjście na jezdnię. Wzdłuż płotków wkopane są wiaderka, do których wpadają wędrujące płazy. Kontrole wiaderek przeprowadzane są dwukrotnie w ciągu doby przez studentów lub pracowników BPN. Dzięki temu zwierzęta nie giną pod kołami samochodów.

 

"W ubiegłym roku rozstawiliśmy tu 400 metrów płotków. Choć odcinek był stosunkowo krótki, udało nam się przenieść na drugą stronę drogi ponad tysiąc płazów. To pokazuje skalę problemu" – mówi opiekun studenckiej sekcji Adam Hermaniuk. "Mamy nadzieję, że nasze raporty z akcji przyczynią się do działań, które w przyszłości skutecznie zmniejszą śmiertelność zwierząt na Carskiej Drodze" - dodaje.

 

Zdaniem biologów najlepiej byłoby zbudować tu stałe, bezpieczne przejścia pod drogą. Tak stało się na innej trasie, na której prowadzona była studencka Akcja Płotki. Przez trzynaście lat – od 2002 do 2014 roku – studenci ratowali płazy w okolicy wsi Baciuty na trasie Białystok – Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

 

"Zebrane przez nas dane zostały wykorzystane do przygotowania projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda. Organizacja dostała dofinansowanie z unijnego programu LIFE+ i dzięki temu na trasie przecinającej narwiańskie rozlewiska powstało 800 metrów stałych przepustów pod drogą" – wyjaśnia Adam Hermaniuk.

 

Podczas akcji studenci nie tylko ratują płazy. Oznaczą też gatunki złowionych do wiaderek zwierząt, mierzą je i określą ich płeć. Jednocześnie prowadzone są pomiary np. temperatury powietrza i wody oraz wilgotności. Studenci chcą zbadać wpływ tych czynników na tempo migracji płazów, które są najbardziej narażoną na wymieranie grupą kręgowców.

 

"Jednym z powodów są właśnie bariery w postaci dróg. Na drodze, którą przejeżdża około 50 samochodów na godzinę, podczas wiosennych wędrówek może zgiąć nawet połowa wędrujących tamtędy płazów" – mówi mgr Adam Hermaniuk.

 

Akcja Płotki na Carskiej Drodze prowadzona jest we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Studencką bazą będzie należąca do Uniwersytetu w Białymstoku Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna w Gugnach, która znajduje się właśnie na terenie BPN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: uwb
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi