Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.04.2016 aktualizacja 01.04.2016

Zastrzyk słońca w drugim trymestrze ciąży zmniejsza ryzyko astmy u dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łapanie promieni słonecznych w drugim trymestrze ciąży może zapobiegać rozwojowi astmy u dziecka - informują naukowcy na stronie internetowej Uniwersytetu Kansas.

Badania przeprowadzone zostały przez zespół ekonomistów, którzy przyjęli za punkt wyjścia hipotezę postawioną przez kolegów z Harvard Medical School, mówiącą o tym, że poziom witaminy D w drugim trymestrze ciąży wpływa na prawdopodobieństwo późniejszego rozwoju astmy u potomka.

Podczas analizy wykorzystano dane zebrane ze szpitali w dwóch amerykańskich stanach oraz z badań ogólnokrajowych. Najpierw ustalono, gdzie i w jakim czasie urodzili się astmatycy, a następnie porównano stopień nasłonecznienia miejsca, w którym najprawdopodobniej znajdowała się matka w drugim trymestrze ciąży.

Jak zauważa autor badań dr David Slusky, poziom nasłonecznienia konkretnego miejsca w danym miesiącu bywał różny w zależności od roku, co także zostało uwzględnione w analizie. Osoby urodzone w stanie Georgia w lipcu 1978 roku miały inną ekspozycję na działanie słońca niż osoby urodzone w tym samym miejscu i w tym samym miesiącu, ale rok później. Miało to swoje odzwierciedlenie w zachorowalności na astmę.

Badania potwierdziły hipotezę. Zwiększona ekspozycja na działanie promieni słonecznych pomiędzy 13. a 26. tygodniem ciąży zmniejszała u dziecka ryzyko zachorowania na astmę.

To prosty i darmowy sposób na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju tej choroby u dziecka. Z promieni słonecznych pozyskujemy około 90 proc. witaminy D. Wystarczy 10 minut ekspozycji, by dostarczyć organizmowi dzienną dawkę "witaminy słońca" - podkreśla dr Slusky.

Badacz dodaje, że wiele preparatów przyjmowanych przez kobiety w czasie ciąży zawiera witaminę D, jednak nie mają one takiego działania jak witamina pozyskiwana w sposób naturalny. (PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024