Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.04.2016 aktualizacja 01.04.2016

Prof. Jacek Namieśnik nowym rektorem Politechniki Gdańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjalizujący się w chemii analitycznej i chemii środowiska prof. Jacek Namieśnik został w czwartek wybrany na nowego rektora Politechniki Gdańskiej. Elekt zamierza m.in. wprowadzić na uczelni budżet obywatelski i stworzyć centrum naukowe dla studentów.

O fotel rektora PG starało się pięciu kandydatów, a wyboru dokonało składające się z 135 osób – studentów i pracowników - Uczelniane Kolegium Elektorów. Przy stuprocentowej frekwencji, w kilkustopniowym głosowaniu, wygrał prof. Jacek Namieśnik, uzyskując w trzecim z kolei głosowaniu wymaganą większość - 69 głosów (jego najpoważniejszy rywal - prof. Krzysztof Goczyła - uzyskał 58).

Zapytany przez PAP o najważniejsze cele związane z pełnieniem funkcji rektora, Namieśnik podkreślił, że bardzo zależy mu na działaniach, które podniosłyby renomę naukową PG. „Chciałbym to uzyskać zmieniając system oceny pracowników i ścieżki awansu oraz wyrabiając w ludziach poczucie, że pracujemy wspólnie i każdy musi dobrze wypełniać swoją pracę, będącą służbą nauce i kształceniu” – powiedział.

Dodał, że chce wprowadzić na Politechnice budżet obywatelski ze środków rezerwy rektora. W jego ramach pracownicy i studenci mogliby wskazywać zadania, które poprawią jakość pracy i nauki. „Często z dołu te małe niedogodności i braki widać lepiej niż z góry” – powiedział prof. Namieśnik dodając, że ta inicjatywa może też wpłynąć na integrację środowiska. Temu samemu celowi ma też służyć stworzenie cotygodniowego biuletynu informacyjnego uczelni w formie papierowej.

Prof. Namieśnik zapowiedział, że w budynku, w którym do niedawna działało (przeniesione do nowej siedziby) Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, stworzy centrum naukowe dla studentów i doktorantów. „Miałyby w nim swoje siedziby wszystkie koła naukowe, bo dziś wiele z nich gnieździ się w piwnicach i innych kątach. W budynku znalazłyby się też różnego rodzaju warsztaty, z pomocą których można by wykonywać proste badania” – zapowiedział prof. Namieśnik.

Dodał, że ma nadzieję, iż dzięki stworzeniu centrum naukowego kwitłaby współpraca między wydziałami i kołami naukowymi. „Doktoranci mogliby odrobić część swojego pensum, opiekując się kołami naukowymi i innymi przedsięwzięciami” – wyjaśnił.

Kolejnym pomysłem rektora-elekta jest stworzenie Muzeum Nauki i Techniki Politechniki Gdańskiej, które eksponowałoby m.in. dawne przyrządy pomiarowe, naukowe itp.

Jak poinformowało biuro prasowe Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik ma 67 lat i „jest jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego”.

Prof. Namieśnik specjalizuje się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Jest autorem lub współautorem 653 artykułów notowanych na liście filadelfijskiej, ma też na koncie 13 patentów.

Jest też przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Pełni też funkcję kierownika Studium Doktoranckiego na Wydziale Chemicznym PG.

Laureat wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.

Kadencja nowego rektora rozpocznie się 1 września. Do tego czasu funkcję tę pełnić będzie aktualny rektor - prof. Henryk Krawczyk, który rektorem jest już drugą kadencję.

Kandydatów na stanowisko rektora PG zgłaszają pracownicy i studenci uczelni posiadający czynne prawo wyborcze. Wrzucają oni do urny kartki z nazwiskami proponowanych osób. Gdy w połowie marca Uczelniana Komisja Wyborcza otworzyła urnę, znajdowały się w niej kartki z 12 nazwiskami. Osoby te zostały powiadomione o nominacji: pięć z nich zgłosiło chęć kandydowania.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024