Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
04.04.2016 aktualizacja 04.04.2016

Wcześniaki są mniej zainteresowane innymi ludźmi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedwcześnie urodzone dzieci poświęcają mniej uwagi bodźcom społecznym niż dzieci, które przyszły na świat w terminie. Może to świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ich rozwoju poznawczego.

Naukowcy z Uniwersytetu Kioto (Japonia) zaobserwowali, że przedwcześnie urodzone dzieci są w mniejszym stopniu zainteresowane obserwowaniem innych ludzi i mają trudności z podążaniem za cudzym spojrzeniem. W związku z tym mogą być bardziej narażone na zaburzenia w obrębie rozwoju zdolności poznawczych i umiejętności społecznych, w tym na występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Za pomocą okulografii – metody polegającej na śledzeniu ruchu gałek ocznych – badacze sprawdzali, ile uwagi 6 i 12-miesięczne dzieci poświęcają poszczególnym bodźcom. W tym celu pokazywali maluchom dwa filmy – jeden przedstawiający innych ludzi, a drugi prezentujący ruch wzorów geometrycznych. Następnie analizowali, który film bardziej przypadł dzieciom do gustu.

Okazało się, że dzieci urodzone w terminie spędzały więcej czasu na patrzeniu na innych ludzi. Z kolei dzieci urodzone przedwcześnie wolały obserwować wzory geometryczne.

W drugim badaniu maluchy musiały podążać za wzrokiem drugiej osoby.

„Zdolność do śledzenia spojrzenia drugiej osoby jest powiązana z rozumieniem cudzych intencji i akwizycją języka” – tłumaczy koordynator przedsięwzięcia Masahiro Imafuku.

I tym razem zaobserwowano, że dzieci urodzone w terminie bez problemu podążały za wzrokiem drugiej osoby. Tymczasem dzieciom urodzonym przedwcześnie sprawiało to duże trudności.

„W rozwiniętych krajach, takich jak Japonia, przedwczesne porody zdarzają się coraz częściej. Mamy nadzieję, że nasze badanie i inne tego typu przedsięwzięcia umożliwią stawianie wcześniejszej diagnozy, która pozwoli na zapewnienie odpowiedniego wsparcia tak szybko, jak to tylko możliwe” – mówi współautorka badania Masako Myowa-Yamakoshi.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Infancy”, a więcej informacji na ich temat można znaleźć pod adresem: doi: 10.1111/infa.12144 (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024