Strona główna Aktualności
Świat

Picie kawy zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

03.04.2016 Świat

Fot. Fotolia

Miłośnicy kawy mogą być w mniejszym stopniu narażeni na rozwój raka jelita grubego - potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, o których informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Badaniami objęto ponad 5100 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, u których zdiagnozowano raka jelita grubego oraz 4 tys. zdrowych osób. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące spożycia kawy oraz jej rodzaju. Zebrano także informacje dotyczące historii raka jelita grubego w rodzinie, sposobu odżywiania, innych spożywanych napojów, aktywności fizycznej oraz palenia papierosów.

 

Po porównaniu danych i uwzględnieniu znanych czynników ryzyka okazało się, że nawet umiarkowana konsumpcja kawy (1-2 porcje dziennie) miała związek z obniżeniem ryzyka raka jelita grubego o 26 proc. Przy częstszym spożyciu kawy ryzyko zmniejszało się jeszcze bardziej.

 

Co ciekawe, zmniejszenie ryzyka było związane ze spożywaniem wszystkich rodzajów kawy, także kawy bezkofeinowej.

 

"Zaskoczyło nas to, że nie sama kofeina ma znaczenie" - mówi autor badań dr Stephen Gruber. "Kawa zawiera wiele składników przyczyniających się do zdrowia jelita grubego, co może wyjaśniać jej działanie ochronne".

 

Kofeina i polifenole mają działanie przeciwutleniające i ograniczające rozwój komórek nowotworowych. Znaczenie mogą mieć też melanoidyny, polimery powstające podczas palenia ziaren kawy, oraz diterpeny, które mogą chronić przed stresem oksydacyjnym.

 

"Stężenie korzystnie działających substancji może różnić się w zależności pod rodzaju ziarna, procesu palenia czy metody zaparzania. Dobrą wiadomością jest jednak to, że bez względu na rodzaj, kawa ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka nowotworu jelita grubego" - podkreśla dr Gruber.(PAP)

 

koc/ zan/

Tagi: kawa , nowotwór
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi