Strona główna Aktualności
Przyroda

W sobotę w Gliwicach wyrośnie ogromny dywan Sierpińskiego

01.04.2016 Przyroda

Źródło: Strona projektu http://fraktal.polsl.pl/

Kilka tysięcy polskich uczniów i studentów pracowało nad 14-metrowym papierowym fraktalem - dywanem Sierpińskiego - który ułożony będzie w sobotę na Politechnice Śląskiej. Polski fraktal pojedzie do Hiszpanii i stanowić będzie fragment jeszcze większej całości.

W 2016 roku mija 100 lat od roku opublikowania artykułu naukowego o jednym z najbardziej sławnych fraktali świata - Dywanie Sierpińskiego. Z tej okazji hiszpańscy popularyzatorzy nauki zaproponowali, by uczniowie z różnych krajów przygotowali wspólnie taki ogromny, prawie 44-metrowy fraktal składający się z ponad 2 mln części. W poszczególnych krajach przygotowane mają być fragmenty tego obiektu, a w maju, w Hiszpanii, mają być one połączone w całość.

 

Do akcji włączyła się i Polska - to okazja, by przypomnieć o prof. Wacławie Sierpińskim - wybitnym polskim matematyku, który po raz pierwszy opisał ten fraktal.

 

Fragment, który Polacy wyślą do Hiszpanii, ma się składać aż z 262 144 elementów - papierowych kwadracików. Polska część dywanu stanowić będzie aż 1/8 całości. Nasz fragment dywanu Sierpińskiego - jak mówi PAP polski koordynator projektu dr hab. inż. Andrzej Katunin z PŚ - powstał dzięki pracy kilku tysięcy osób - głównie uczniów i studentów z 50 szkół i placówek oświatowych z całego kraju. Efekt ich pracy zaprezentowany ma być w sobotę Gliwicach.

 

Pierwszą iterację dywanu tworzy się układając 9 kwadracików w większy kwadrat i usuwając z nich kwadrat środkowy. Zostaje więc osiem kwadratów z dziurką w środku. Druga iteracja powstaje z ośmiu takich zestawów liczących po 8 kwadratów (również z dziurką w środku) i składa się z 64 kwadratów. Kolejna iteracja to już 512 kwadratów. W Polsce zaprezentowana ma być 6. iteracja dywanu Sierpińskiego, a w Hiszpanii - 7. iteracja

 

"Na podobny pomysł stworzenia Dywanu Sierpińskiego wpadliśmy kilka lat temu - w 2012 r. Na 130. rocznicę urodzin Sierpińskiego też układaliśmy ten fraktal. Wtedy dywan był większy niż teraz, ale składał się z mniejszej ilości elementów - była to 4. iteracja" - mówi Katunin.

 

Fraktale to obiekty geometryczne, które - w uproszczeniu - składają się z pomniejszonych kopii samych siebie. Są wszechobecne zarówno w otaczającej nas przyrodzie, jak i obiektach stworzonych przez człowieka. Nazwa pochodzi z łaciny – fractus – oznacza połamany, cząstkowy.

 

Fraktale znalazły już mnóstwo zastosowań nie tylko w samej matematyce, ale również w wielu innych naukach technicznych, w szczególności w fizyce, mechanice, chemii i wielu innych.

 

Sierpinski Carpet Project to globalny międzynarodowy projekt, mający na celu promocję matematyki i geometrii fraktalnej zapoczątkowany w 2014 roku przez José Luisa Rodrígueza Blancasa, profesora matematyki w Uniwersytecie Almerii (Hiszpania) i Davida Crespo Casteleiro, nauczyciela matematyki w szkole średniej. Obecnie projekt zrzesza ponad 40 tysięcy dzieci z ponad 40 krajów na całym świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Źródło: Strona projektu http://fraktal.polsl.pl/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi