06.12.2019
PL EN
05.04.2016 aktualizacja 05.04.2016

Prof. Jan Węglarz honorowym obywatelem Miasta Poznania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poznańscy radni podjęli decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa matematykowi, prof. Janowi Węglarzowi związanemu z Politechniką Poznańską. Uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się w Poznaniu w dzień patronów miasta 29 czerwca.

„Prof. Jan Węglarz jest wybitnym naukowcem, wybitnym organizatorem i postacią niezwykle zasłużoną dla poznańskiego ośrodka naukowego. Jego wkład w utworzenie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego czy Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego to są sukcesy, które z tego ośrodka informatycznego czynią ośrodek ważny nie tylko na mapie Polski, ale i Europy” – powiedział PAP w poniedziałek przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Prof. Jan Węglarz urodził się w Poznaniu w 1947 r. Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Tytuł doktora uzyskał w 1974 r., natomiast doktora habilitowanego w 1977 r.

W 1983 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1988 - profesora zwyczajnego. Od 1991 r. Węglarz związany jest także z Polską Akademią Nauk, najpierw jako członek korespondent, a od 1998 roku jako członek rzeczywisty PAN.

Laureat honorowego obywatelstwa jest ponadto członkiem wielu polskich i światowych towarzystw naukowych, w tym m.in. American Mathematical Society, Operations Research Society of America, a także członkiem-założycielem i członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Prof. Węglarz posiada ponadto tytuł doktora honoris causa m.in. Politechniki Szczecińskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu honorowego obywatela Miasta Poznania znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

Ganowicz podkreślił, że poza przyznaniem honorowego obywatelstwa, radni zadecydowali także o przyznaniu tytułów „Zasłużony dla miasta Poznania”. W tym roku otrzyma go gen. Jan Podhorski, Robert Gamble, Gerard Cofta oraz Barbara i Tomasz Sadowscy.

Tytuły zostaną wręczone podczas uroczystej sesji rady miasta w poznańskim ratuszu 29 czerwca w dniu patronów Poznania - św. Piotra i Pawła.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2019