Strona główna Aktualności
Świat

NASA: ruch sondy Cassini nie jest zaburzany przez nieznaną planetę

14.04.2016 Świat

Artystyczna wizja sondy Cassini na orbicie wokół Saturna. Źródło: NASA.

Sonda kosmiczna Cassini nie odnotowuje nieznanych zaburzeń w swoim ruchu orbitalnym - poinformowała NASA. Jest to reakcja amerykańskiej agencji kosmicznej na niedawne doniesienia jakoby takie zaburzenia mogły być spowodowane hipotetyczną, nieznaną planetą w Układzie Słonecznym.

W ostatnim czasie pojawiały się spekulacje, że zaburzenia w ruchu sondy Cassini po orbicie wokół Saturna można by wytłumaczyć oddziaływaniem grawitacyjnym hipotetycznej dziewiątej planety na krańcach Układu Słonecznego, krążącej daleko poza orbitą Neptuna. W szczególności rozważano możliwość, że gdyby dane o pozycji sondy były dostępne do roku 2020, to można by było ich użyć do zlokalizowana przybliżonej pozycji takiej hipotetycznej planety. Jednak misja Cassini potrwa do 2017 r., a więc jeśli taka planeta zostanie kiedyś odkryta, to raczej nie dzięki sondzie krążącej wokół Saturna.

 

Na dodatek NASA zaprzecza, aby w ruchu sondy występowały nie dające się wytłumaczyć zaburzenia. William Folkner, specjalista od planet z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), dokonuje obliczeń orbitalnych wykorzystywanych do precyzyjnej nawigacji sondą w pobliżu Saturna i jego księżyców. Naukowiec uważa, że ewentualna nieznana planeta poza orbitą Neptuna, która by miała masę co najmniej 10 razy większą niż masa Ziemi, wywoływałaby mierzalne efekty w ruchu sondy.

 

Ale, jak mówi, nic takiego nie jest obserwowane, a wszystkie zaburzenia ponad poziom szumu w okresie od 2004 do 2016 roku można wyjaśnić aktualnymi modelami Układu Słonecznego.

 

Sonda Cassini działa w ramach misji kosmicznej Cassini-Huygens prowadzonej przez NASA, ESA oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Została wystrzelona przez NASA w 1997 roku, a w 2004 roku dotarła na orbitę wokół Saturna. Od tamtej pory bada planetę, jej pierścienie i księżyce. Misja ma potrwać do 2017 roku, kiedy to sonda zostanie zniszczona w atmosferze Saturna. (PAP)

 

cza/ zan/

Tagi: cassini , nasa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi