Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
15.04.2016 aktualizacja 15.04.2016

Nauka w praktyce, czyli interaktywna wystawa na Uniwersytecie Rzeszowskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Modele anatomiczne człowieka, eksponaty obrazujące zjawiska fizyczne takie jak ruch falowy, środek ciężkości, czy zagadnienia z optyki znalazły się na interaktywnej wystawie Eksploratorium, którą w czwartek otwarto na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ekspozycja zachęcająca i popularyzująca naukę jest pilotażowym przedsięwzięciem tworzonego przez konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE) Centrum Nauki Eksploratorium.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Maciej Ulita ekspozycja składa się z prawie 20 stanowisk prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy, m.in. z matematyki, biologii, fizyki.

Zwiedzający mogą np. sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą specjalnej kierownicy - kręcąc nią można ustawić przekątne w kwadratach czy spowodować przelewanie płynów w specjalnych okienkach, przez co widać zmienianie się stosunków boków w różnych figurach geometrycznych, np. w trójkącie prostokątnym.

Na stanowiskach dotyczących optyki można poprzez samodzielne ustawianie lusterek tak pokierować wiązką światła z ustawionego w jednym miejscu lasera, by trafić do celu. Z kolei w tzw. lustrze Frankensteina, którego tafla jest pocięta na paski, można zobaczyć – pod odpowiednim kątem – własną twarz, w którą wkomponowana została twarz osoby stojącej po drugiej stronie.

„Wszystkie eksponaty wymagają aktywności odwiedzających. Chodzi o to, by nauka nie kojarzyła się ze szkolnymi lekcjami, z odpytywaniem na oceny, ale z zabawą. By każdego, czy to dziecko, czy dorosły, zachęcić do samodzielnego poznawania świata, do nauki, i pokazać, że fizyka, matematyka dzieje się obok – w domu, w przedszkolu, w parku i na placu zabaw” – zachęcał do odwiedzenia wystawy Ulita.

Zainteresowani anatomią człowieka mają do dyspozycji model, z którego mogą wyciągnąć poszczególne narządy i na nowo samodzielnie złożyć. Jest też ogromny model ucha, który po podłączeniu do prądu pokazuje w jakim sposób ludzkie ucho odbiera dźwięk, czy też model oka analogicznie prezentujący powstawanie obrazu.

Można też zbudować z kilkudziesięciu klocków łuk triumfalny, czy most według pomysłu Leonarda da Vinci bez użycia zapraw czy substancji klejących; chodzi o zastosowanie w nich praw fizyki tak, aby obie te konstrukcje były stabilne i się nie rozpadły.

„Można zobaczyć powierzchnie prostokreślne, rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, z których wiele to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie” – dodał rzecznik.

Wykorzystane na wystawie eksponaty należą do konsorcjum URiSE. Wystawa potrwa co najmniej do połowy czerwca. Wstęp jest wolny.

PAP - Nauka w Polsce

api/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024