Strona główna Aktualności

Nauka w praktyce, czyli interaktywna wystawa na Uniwersytecie Rzeszowskim

15.04.2016 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Modele anatomiczne człowieka, eksponaty obrazujące zjawiska fizyczne takie jak ruch falowy, środek ciężkości, czy zagadnienia z optyki znalazły się na interaktywnej wystawie Eksploratorium, którą w czwartek otwarto na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ekspozycja zachęcająca i popularyzująca naukę jest pilotażowym przedsięwzięciem tworzonego przez konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE) Centrum Nauki Eksploratorium.

 

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Maciej Ulita ekspozycja składa się z prawie 20 stanowisk prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy, m.in. z matematyki, biologii, fizyki.

 

Zwiedzający mogą np. sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą specjalnej kierownicy - kręcąc nią można ustawić przekątne w kwadratach czy spowodować przelewanie płynów w specjalnych okienkach, przez co widać zmienianie się stosunków boków w różnych figurach geometrycznych, np. w trójkącie prostokątnym.

 

Na stanowiskach dotyczących optyki można poprzez samodzielne ustawianie lusterek tak pokierować wiązką światła z ustawionego w jednym miejscu lasera, by trafić do celu. Z kolei w tzw. lustrze Frankensteina, którego tafla jest pocięta na paski, można zobaczyć – pod odpowiednim kątem – własną twarz, w którą wkomponowana została twarz osoby stojącej po drugiej stronie.

 

„Wszystkie eksponaty wymagają aktywności odwiedzających. Chodzi o to, by nauka nie kojarzyła się ze szkolnymi lekcjami, z odpytywaniem na oceny, ale z zabawą. By każdego, czy to dziecko, czy dorosły, zachęcić do samodzielnego poznawania świata, do nauki, i pokazać, że fizyka, matematyka dzieje się obok – w domu, w przedszkolu, w parku i na placu zabaw” – zachęcał do odwiedzenia wystawy Ulita.

 

Zainteresowani anatomią człowieka mają do dyspozycji model, z którego mogą wyciągnąć poszczególne narządy i na nowo samodzielnie złożyć. Jest też ogromny model ucha, który po podłączeniu do prądu pokazuje w jakim sposób ludzkie ucho odbiera dźwięk, czy też model oka analogicznie prezentujący powstawanie obrazu.

 

Można też zbudować z kilkudziesięciu klocków łuk triumfalny, czy most według pomysłu Leonarda da Vinci bez użycia zapraw czy substancji klejących; chodzi o zastosowanie w nich praw fizyki tak, aby obie te konstrukcje były stabilne i się nie rozpadły.

 

„Można zobaczyć powierzchnie prostokreślne, rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, z których wiele to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie” – dodał rzecznik.

 

Wykorzystane na wystawie eksponaty należą do konsorcjum URiSE. Wystawa potrwa co najmniej do połowy czerwca. Wstęp jest wolny.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ pz/

Tagi: wystawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi