Strona główna Aktualności

Nauka w praktyce, czyli interaktywna wystawa na Uniwersytecie Rzeszowskim

15.04.2016 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Modele anatomiczne człowieka, eksponaty obrazujące zjawiska fizyczne takie jak ruch falowy, środek ciężkości, czy zagadnienia z optyki znalazły się na interaktywnej wystawie Eksploratorium, którą w czwartek otwarto na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ekspozycja zachęcająca i popularyzująca naukę jest pilotażowym przedsięwzięciem tworzonego przez konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE) Centrum Nauki Eksploratorium.

 

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Maciej Ulita ekspozycja składa się z prawie 20 stanowisk prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy, m.in. z matematyki, biologii, fizyki.

 

Zwiedzający mogą np. sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą specjalnej kierownicy - kręcąc nią można ustawić przekątne w kwadratach czy spowodować przelewanie płynów w specjalnych okienkach, przez co widać zmienianie się stosunków boków w różnych figurach geometrycznych, np. w trójkącie prostokątnym.

 

Na stanowiskach dotyczących optyki można poprzez samodzielne ustawianie lusterek tak pokierować wiązką światła z ustawionego w jednym miejscu lasera, by trafić do celu. Z kolei w tzw. lustrze Frankensteina, którego tafla jest pocięta na paski, można zobaczyć – pod odpowiednim kątem – własną twarz, w którą wkomponowana została twarz osoby stojącej po drugiej stronie.

 

„Wszystkie eksponaty wymagają aktywności odwiedzających. Chodzi o to, by nauka nie kojarzyła się ze szkolnymi lekcjami, z odpytywaniem na oceny, ale z zabawą. By każdego, czy to dziecko, czy dorosły, zachęcić do samodzielnego poznawania świata, do nauki, i pokazać, że fizyka, matematyka dzieje się obok – w domu, w przedszkolu, w parku i na placu zabaw” – zachęcał do odwiedzenia wystawy Ulita.

 

Zainteresowani anatomią człowieka mają do dyspozycji model, z którego mogą wyciągnąć poszczególne narządy i na nowo samodzielnie złożyć. Jest też ogromny model ucha, który po podłączeniu do prądu pokazuje w jakim sposób ludzkie ucho odbiera dźwięk, czy też model oka analogicznie prezentujący powstawanie obrazu.

 

Można też zbudować z kilkudziesięciu klocków łuk triumfalny, czy most według pomysłu Leonarda da Vinci bez użycia zapraw czy substancji klejących; chodzi o zastosowanie w nich praw fizyki tak, aby obie te konstrukcje były stabilne i się nie rozpadły.

 

„Można zobaczyć powierzchnie prostokreślne, rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, z których wiele to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie” – dodał rzecznik.

 

Wykorzystane na wystawie eksponaty należą do konsorcjum URiSE. Wystawa potrwa co najmniej do połowy czerwca. Wstęp jest wolny.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ pz/

Tagi: wystawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->