Strona główna Aktualności

Nauka w praktyce, czyli interaktywna wystawa na Uniwersytecie Rzeszowskim

15.04.2016 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Modele anatomiczne człowieka, eksponaty obrazujące zjawiska fizyczne takie jak ruch falowy, środek ciężkości, czy zagadnienia z optyki znalazły się na interaktywnej wystawie Eksploratorium, którą w czwartek otwarto na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ekspozycja zachęcająca i popularyzująca naukę jest pilotażowym przedsięwzięciem tworzonego przez konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE) Centrum Nauki Eksploratorium.

 

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Maciej Ulita ekspozycja składa się z prawie 20 stanowisk prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy, m.in. z matematyki, biologii, fizyki.

 

Zwiedzający mogą np. sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą specjalnej kierownicy - kręcąc nią można ustawić przekątne w kwadratach czy spowodować przelewanie płynów w specjalnych okienkach, przez co widać zmienianie się stosunków boków w różnych figurach geometrycznych, np. w trójkącie prostokątnym.

 

Na stanowiskach dotyczących optyki można poprzez samodzielne ustawianie lusterek tak pokierować wiązką światła z ustawionego w jednym miejscu lasera, by trafić do celu. Z kolei w tzw. lustrze Frankensteina, którego tafla jest pocięta na paski, można zobaczyć – pod odpowiednim kątem – własną twarz, w którą wkomponowana została twarz osoby stojącej po drugiej stronie.

 

„Wszystkie eksponaty wymagają aktywności odwiedzających. Chodzi o to, by nauka nie kojarzyła się ze szkolnymi lekcjami, z odpytywaniem na oceny, ale z zabawą. By każdego, czy to dziecko, czy dorosły, zachęcić do samodzielnego poznawania świata, do nauki, i pokazać, że fizyka, matematyka dzieje się obok – w domu, w przedszkolu, w parku i na placu zabaw” – zachęcał do odwiedzenia wystawy Ulita.

 

Zainteresowani anatomią człowieka mają do dyspozycji model, z którego mogą wyciągnąć poszczególne narządy i na nowo samodzielnie złożyć. Jest też ogromny model ucha, który po podłączeniu do prądu pokazuje w jakim sposób ludzkie ucho odbiera dźwięk, czy też model oka analogicznie prezentujący powstawanie obrazu.

 

Można też zbudować z kilkudziesięciu klocków łuk triumfalny, czy most według pomysłu Leonarda da Vinci bez użycia zapraw czy substancji klejących; chodzi o zastosowanie w nich praw fizyki tak, aby obie te konstrukcje były stabilne i się nie rozpadły.

 

„Można zobaczyć powierzchnie prostokreślne, rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, z których wiele to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie” – dodał rzecznik.

 

Wykorzystane na wystawie eksponaty należą do konsorcjum URiSE. Wystawa potrwa co najmniej do połowy czerwca. Wstęp jest wolny.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ pz/

Tagi: wystawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi