Strona główna Aktualności
Uczelnie

Łódź/ Jedenaście nowych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim od października

21.04.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Na jedenastu nowych kierunkach będą mogli kształcić się studenci Uniwersytetu Łódzkiego w roku akademickim 2016/2017. Ich uruchomienie zapowiedziały w środę władze uczelni. Elektroniczna rejestracja na studia rozpocznie się 5 maja i potrwa do 8 lipca.

"Uniwersytet Łódzki wsłuchuje się w zapotrzebowanie społeczne, co jest naszym ustawowym obowiązkiem. Poszerzamy naszą ofertę analizując rozwój rynku pracy. Powołując kierunek badamy potrzeby pracodawców, m.in. sprawdzając liczbę umów o praktykach i deklaracje zatrudniania specjalistów w danych dziedzinach. W ten sposób dostosowujemy się do ciągłych zmian" - powiedział PAP prof. Jarosław Płuciennik, prorektor UŁ ds. programów i jakości kształcenia.

 

Od nowego roku akademickiego ofertę UŁ na studiach stacjonarnych I stopnia poszerzono o kierunki: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, kulturoznawstwo oraz niemcoznawstwo prowadzone na Wydziale Filologicznym, ekonomia miasta zrównoważonego, finanse międzynarodowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz wojskoznawstwo na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

 

Na II stopniu zostaną uruchomione: analityka społeczna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, wojskoznawstwo na Wydziale Filozoficzno-Historycznym i prawo ochrony danych osobowych na Wydziale Prawa i Administracji.

 

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Sławomir Cieślak, prorektor–elekt UŁ ds. kształcenia ostatniego z wymienionych kierunków nie było do tej pory w ofercie kształcenia innych uczelni publicznych.

 

"Prawo ochrony danych osobowych jest pierwszym kierunkiem zajmującym się tym tematem na wydziałach prawniczych. Nasza uczelniana jednostka była zaangażowana w tworzenie urzędu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Mamy więc skąd czerpać wiedzę oraz doświadczenie. To zagadnienie jest niezwykle istotne w praktyce i te studia mogą być wizytówką Łodzi" - wyjaśnił.

 

Unikatowy w skali kraju ma być także program kształcenia na ekonomii miasta zrównoważonego. Jako jedyny z nowych kierunków ma on profil praktyczny. Jak tłumaczyła prof. Aleksandra Jewtuchowicz z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego to propozycja dla przyszłych menedżerów zarządzania miastem. W zajęciach z praktykami z instytucji publicznych i pozarządowych studenci mają uczyć się m.in. prowadzenia projektów miejskich i inwestycji.

 

Z kolei absolwenci wojskoznawstwa mają znaleźć pracę m.in. w pionie cywilnym wojska i służbach mundurowych.

 

Prorektor Płuciennik spodziewa się dużego zainteresowania nowymi kierunkami studiów, na których może kształcić od 40 do 120 osób. Przypomniał, że w ubiegłoroczna rekrutacja mimo trwającego niżu demograficznego była wyższa niż we wcześniejszych latach. Naukę na I stopniu studiów rozpoczęło wtedy ponad 10 tys. osób i podobnej liczby nowych żaków władze uniwersytet spodziewają się w tym roku.

 

Elektroniczna rejestracja kandydatów na rok akademicki 2016/2017 rozpocznie się 5 maja i potrwa do 8 lipca. Publikację list przyjętych na studia UŁ planuje na 15 lipca.

 

Obecnie na 12 wydziałach i ponad 100 kierunkach prowadzonych przez łódzką uczelnię studiuje ponad 35 tys. studentów.

 

Od nowego roku akademickiego uniwersytetem będzie kierował prof. Antoni Różalski, który na stanowisku rektora zastąpił prof. Włodzimierza Nykiela.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bap/ pz/

Tagi:
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi