Strona główna Aktualności
Uczelnie

Lublin/ Prof. Stanisław Michałowski ponownie rektorem UMCS

23.04.2016 Uczelnie, Ludzie Nauki

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 21.10.2013

Prof. Stanisław Michałowski wybrany został w piątek ponownie rektorem UMCS w Lublinie. Uzyskał 149 głosów elektorskich, zaś jego kontrkandydat, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, prof. Ryszard Bera – 32 głosy.

Michałowski będzie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej drugą kadencję. Wcześniej był m.in. prorektorem tej uczelni ds. studenckich i dziekanem Wydziału Politologii. Nową kadencję rozpocznie 1 września tego roku; będzie rektorem do 2020 r.

 

Najważniejsze w nowej kadencji będzie dostosowywanie kierunków nauczania do potrzeb pracodawców, umiędzynarodowienie uczelni, wzmocnienie jej pozycji naukowej – zapowiedział Michałowski po ogłoszeniu wyników wyborów.

 

„Zakładamy, że będą powstawały coraz to nowe kierunki studiów dostosowane do potrzeb rynku pracy i wzmacniana będzie współpraca z pracodawcami. Ważne jest umiędzynarodowienie uczelni przez zwiększenie liczby studentów z zagranicy, w ten sposób tworzymy też mosty między Polakami i Ukraińcami” – powiedział.

 

„Mamy już bardzo dobrą bazę na wydziałach, zaawansowaną współpracę z przedsiębiorcami, spółki do wdrażania innowacji. Stworzymy specjalne zachęty dla tych, którzy podejmą współpracę z biznesem, dodatkowe granty wewnętrzne, nagrody rektora, będzie specjalna pula pieniędzy na zatrudnienie osób, które pracują też poza uczelnią” – dodał rektor UMCS.

 

Wzmocnienie pozycji naukowej UMCS należy powiązać z lepszą współpracą uczelni z całym lubelskim ośrodkiem naukowym – uważa Michałowski. „Marzy mi się budowa pozycji naukowej całego ośrodka akademickiego Lublina, to jest wyzwanie dla nas wszystkich. Jeśli nie wzmocnimy wzajemnej współpracy i pozycji naszego ośrodka akademickiego, to będziemy zawsze przegrywali z innymi. Takie działania podejmiemy” – podkreślił.

 

Prof. Stanisław Michałowski jest absolwentem UMCS z czterdziestoletnim stażem pracy naukowo-dydaktycznej. Studia historyczne ukończył na Wydziale Humanistycznym UMCS w 1977 r. Już w trakcie studiów rozpoczął pracę w Uniwersytecie - początkowo w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych, a następnie na Wydziale Politologii. Tytuł profesora uzyskał w 2014 r. Jest autorem i współautorem ponad 120 prac naukowych.

 

UMCS to największa publiczna uczelnia po wschodniej stronie Wisły, założona w 1944 r. Obecnie kształci się tu ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. Uniwersytet prowadzi studia na ponad 70 kierunkach na jedenastu wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach. Na UMCS studiuje 1350 cudzoziemców w większości z Ukrainy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kop/ mhr/

Tagi: umcs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi