Strona główna Aktualności
Uczelnie

Lublin/ Prof. Stanisław Michałowski ponownie rektorem UMCS

23.04.2016 Uczelnie, Ludzie Nauki

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 21.10.2013

Prof. Stanisław Michałowski wybrany został w piątek ponownie rektorem UMCS w Lublinie. Uzyskał 149 głosów elektorskich, zaś jego kontrkandydat, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, prof. Ryszard Bera – 32 głosy.

Michałowski będzie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej drugą kadencję. Wcześniej był m.in. prorektorem tej uczelni ds. studenckich i dziekanem Wydziału Politologii. Nową kadencję rozpocznie 1 września tego roku; będzie rektorem do 2020 r.

 

Najważniejsze w nowej kadencji będzie dostosowywanie kierunków nauczania do potrzeb pracodawców, umiędzynarodowienie uczelni, wzmocnienie jej pozycji naukowej – zapowiedział Michałowski po ogłoszeniu wyników wyborów.

 

„Zakładamy, że będą powstawały coraz to nowe kierunki studiów dostosowane do potrzeb rynku pracy i wzmacniana będzie współpraca z pracodawcami. Ważne jest umiędzynarodowienie uczelni przez zwiększenie liczby studentów z zagranicy, w ten sposób tworzymy też mosty między Polakami i Ukraińcami” – powiedział.

 

„Mamy już bardzo dobrą bazę na wydziałach, zaawansowaną współpracę z przedsiębiorcami, spółki do wdrażania innowacji. Stworzymy specjalne zachęty dla tych, którzy podejmą współpracę z biznesem, dodatkowe granty wewnętrzne, nagrody rektora, będzie specjalna pula pieniędzy na zatrudnienie osób, które pracują też poza uczelnią” – dodał rektor UMCS.

 

Wzmocnienie pozycji naukowej UMCS należy powiązać z lepszą współpracą uczelni z całym lubelskim ośrodkiem naukowym – uważa Michałowski. „Marzy mi się budowa pozycji naukowej całego ośrodka akademickiego Lublina, to jest wyzwanie dla nas wszystkich. Jeśli nie wzmocnimy wzajemnej współpracy i pozycji naszego ośrodka akademickiego, to będziemy zawsze przegrywali z innymi. Takie działania podejmiemy” – podkreślił.

 

Prof. Stanisław Michałowski jest absolwentem UMCS z czterdziestoletnim stażem pracy naukowo-dydaktycznej. Studia historyczne ukończył na Wydziale Humanistycznym UMCS w 1977 r. Już w trakcie studiów rozpoczął pracę w Uniwersytecie - początkowo w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych, a następnie na Wydziale Politologii. Tytuł profesora uzyskał w 2014 r. Jest autorem i współautorem ponad 120 prac naukowych.

 

UMCS to największa publiczna uczelnia po wschodniej stronie Wisły, założona w 1944 r. Obecnie kształci się tu ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. Uniwersytet prowadzi studia na ponad 70 kierunkach na jedenastu wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach. Na UMCS studiuje 1350 cudzoziemców w większości z Ukrainy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kop/ mhr/

Tagi: umcs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->