Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
25.04.2016 aktualizacja 25.04.2016

Aplikacja dla biegaczy najlepsza w NASA Space Apps Challenge

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aplikacja, która może pomóc biegaczom w unikaniu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, zajęła pierwsze miejsce w konkursie - NASA Space Apps Challenge. Była jedną z trzech aplikacji, które nagrodzono w zakończonych w niedzielę zawodach.

NASA Space Apps Challenge to kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy prowadzony pod egidą NASA - Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Dwudniowe zawody, będące jednym z największych przedsięwzięć tego typu na świecie - przeprowadzono na PGE Narodowym w Warszawie. Celem inicjatywy jest opracowanie np. aplikacji czy platform wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu.

W tym roku międzynarodowe zawody odbywają się już po raz piąty, ale po raz pierwszy w Polsce. Projektanci, graficy, inżynierowie, jak również miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotykają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach.

Jury każdego z lokalnych hackathonów przyznaje po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace z całego świata ocenią następnie eksperci NASA, którzy wybiorą 25 najlepszych pomysłów. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.

Z ośmiu zaprezentowanych w sobotę i niedzielę rozwiązań polskie jury wybrało trzy najciekawsze. Dwa najlepsze zespoły ocenią teraz eksperci NASA, a trzeci weźmie jeszcze udział w międzynarodowym głosowaniu internatów, co również daje mu szanse na uczestnictwo w światowym finale.

Najwięcej punktów otrzymała drużyna Extremely Genius Geeks, której członkowie przygotowali aplikację Lungs Watcher. Może ona przydać się biegaczom cierpiącym np. na alergie. Użytkownik wprowadza do aplikacji m.in. dane o swoim stanie zdrowia i planowaną trasę biegu. Aplikacja pokaże, z jakimi zanieczyszczeniami powietrza będzie musiał się liczyć podczas pokonywania dystansu albo wskaże trasę alternatywną.

Kolejne miejsce zajął zespół Europa Team z Warszawy. Zaprezentował on pomysł na serwis, który z jednej strony umożliwia internautom raportowanie o tym, że w danym miejscu np. łzawią oczy, widać unoszący się w powietrzu kurz albo pył. Z drugiej strony osoby korzystające z tego rozwiązania będą mogły zorientować się czy w miejscu, które wybrali np. na biwak, występuje wiele tego typu przypadków, co może wskazywać na np. zanieczyszczenie powietrza.

Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, która przygotowała aplikację-grę Astro-Zorya. Korzystający z niej gracz będzie musiał zapewnić warunki do przeżycia wirtualnemu astronaucie, który przebywa na Marsie.

Współorganizatorami NASA Space Apps Challenge w Polsce są szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, jest Business Link.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024