07.07.2020
PL EN
29.04.2016 aktualizacja 29.04.2016

Wielkopolskie żółwiki ruszyły w pierwszą wędrówkę

Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” Źródło: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

Młode żółwie błotne, które wykluły się jesienią ubiegłego roku, przezimowały w podziemnych komorach lęgowych i dopiero na wiosnę ruszyły na poszukiwanie zbiorników wodnych. Z gniazd zabezpieczonych w Wielkopolsce przez Towarzystwo „Salamandra” do celu dotarły co najmniej 23 żółwiki.

W polskich warunkach klimatycznych nowo narodzone żółwie zwykle pierwszą zimę spędzają pod ziemią, w miejscu urodzenia, choć przy sprzyjających warunkach pogodowych zdarza się, że opuszczają komory lęgowe już późnym latem lub wczesną jesienią. „Równo rok po tym, jak odłowiliśmy i zaopatrzyliśmy w nadajnik telemetryczny pierwszą samicę żółwia błotnego, młode, kilkugramowe żółwiki zaczęły się gramolić spod ziemi i ruszyły w stronę wody” - mówi Borys Kala z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

W ubiegłym roku przyrodnicy z „Salamandry” - w ramach programu ochrony żółwi CHELONIA - założyli nadajniki łącznie ośmiu żółwiom, w tym siedmiu samicom. Pozwoliło to na późniejsze obserwowanie ich aktywności z oddalenia. Choć żółwie są symbolem stateczności i powolności, ich śledzenie okazało się niełatwe. Badacze spędzili setki godzin chodząc po lasach i polach ze specjalnymi odbiornikami i wielkimi antenami, namierzając oznakowane zwierzęta.

Dzięki determinacji przyrodników udało się odnaleźć wszystkie gniazda, w których złożyły jaja. Okazało się, że znajdowały się w miejscach, w których groziło im niemal pewne zniszczenie. Niestety okolice stawów, w których żyją żółwie, są obecnie w większości zagospodarowane rolniczo. „Na szczęście osoby gospodarujące na tych polach i łąkach bez wyjątku szanują przyrodę i z chęcią zgodziły się tak prowadzić prace polowe, by oszczędzić wskazane im gniazda żółwi” - wyjaśnia Kala, który kieruje programem CHELONIA. Znalezione komory lęgowe zabezpieczono dodatkowo metalowymi siatkami przed drapieżnikami.

Już w pierwszym roku realizacji programu CHELONIA udało się zebrać wiele cennych danych na temat populacji żółwia błotnego. W tym roku przyrodnicy postarają się oznakować kolejne dorosłe osobniki i ponownie zlokalizować i zabezpieczyć wszystkie gniazda. „Cóż! Tej wiosny znów się nie wyśpimy” – przyznaje kierownik programu. „Jednak widok małych żółwików znikających w toni leśnych stawów wynagradza nam wysiłek. Przed nimi jeszcze wiele niebezpieczeństw i zapewne tylko niewielka część z nich dożyje wieku dorosłego. Niemniej czujemy olbrzymią satysfakcję, że udało im się przetrwać do tego etapu życia” - dodaje.

Program CHELONIA, którego celem jest ochrona największej znanej populacji żółwia błotnego w Wielkopolsce, jest realizowany dzięki wsparciu Spółki AQUANET SA, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz prywatnych darczyńców. Na podstawie danych zebranych w ciągu dwóch sezonów powstaną zalecenia działań ochronnych dla tej populacji.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020