Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.05.2016 aktualizacja 04.05.2016

Mleko matki wspomaga rozwój mózgu u wcześniaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Karmienie wcześniaków mlekiem z piersi - w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm - może wspomagać rozwój ich mózgów i zapobiegać występowaniu różnorakich problemów neurologicznych.

Takie wnioski wypływają z nowego badania przedstawionego podczas konferencji Pediatric Academic Societies 2016.

W ostatnich tygodniach ciąży, gdy wiele narządów jest już w pełni wykształconych, układ neurologiczny nadal intensywnie się rozwija. Z tego powodu dzieci urodzone przedwcześnie często borykają się z licznymi zaburzeniami neurologicznymi. Jak można wspomóc rozwój ich mózgu już poza ciałem matki i zapobiec wystąpieniu poważnych powikłań? Postanowili to sprawdzić naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA).

Na potrzeby badania zatytułowanego „Wpływ spożycia mleka kobiecego w pierwszym miesiącu życia na rozwój mózgu wcześniaków” naukowcy obserwowali zróżnicowaną pod względem społeczno-demograficznym grupę 77 amerykańskich wcześniaków z oddziału intensywnej terapii noworodkowej. Wszystkim dzieciom wykonano dwa badania MRI mózgu: w czasie snu i w czasie czuwania. Oba przeprowadzono w terminie ich przewidywanego urodzenia, czyli kilka tygodni po faktycznym porodzie. Zdjęcia miały posłużyć naukowcom do oceny objętości mózgów dzieci oraz oszacowania powierzchni ich kory mózgowej.

„Okazało się, że wcześniaki, które w pierwszym miesiącu życia spożywały mleko matki w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm, miały lepiej rozwinięte mózgi, wykazujące znacznie mniej różnic w stosunku do dzieci urodzonych o czasie. Całkowita objętość ich tkanki mózgowej oraz powierzchnia kory była porównywalna do noworodków donoszonych” - mówi dr Cynthia Rogers, główna autorka badania. Inaczej sytuacja wyglądała u maluchów karmionych wyłącznie mieszanką.

„Zmiany w objętości mózgu i powierzchni kory mózgowej mogą wpływać na iloraz inteligencji, powodować problemy z uwagą i regulacją emocjonalną w późniejszym życiu. Dlatego możemy podejrzewać, że indukowany mlekiem matki przyspieszony rozwój mózgu u wcześniaków może zapobiec wystąpieniu wielu z tych problemów i zapewnić lepsze wyniki rozwojowe” - podkreśla dr Rogers.

Jak dodaje badaczka, w kilku wcześniejszych badaniach wykazano związek między przedwczesnym porodem a zaburzeniami psychicznymi w późniejszym dzieciństwie. „Wyniki naszych sugerują, że być może także przed nimi da się uchronić część wcześniaków” - wyjaśnia.

„W kolejnych latach zamierzamy kontynuować obserwacje wspomnianej tu grupy dzieci, aby potwierdzić, że karmienie mlekiem matki naprawdę tak pozytywnie wpływa na mózg wcześniaków oraz może poprawić ich funkcje poznawcze” - dodaje autorka pracy. (PAP)

kap/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024