Strona główna Aktualności
Świat

Biomass – satelita, który zważy lasy

08.05.2016 Świat

Fot. Fotolia

Satelita Biomass dzięki wyspecjalizowanemu radarowi ma sporządzić trójwymiarową mapę lasów Ziemi i ustalić ich masę, co pozwoli lepiej poznać cykl krążenia węgla w przyrodzie – informuje serwis BBC News.

Orbitalne ważenie lasów umożliwi radar działający w paśmie P (fala o długości 70 centymetrów), który dopiero od niedawna zaczął być stosowany w kosmosie. Jego antena ma mieć średnicę 12 metrów.

 

Wysyłane przez radar fale przenikną przez liście i pozwolą ocenić (w sposób przypominający zasadę działania tomografu komputerowego) masę pni oraz większych gałęzi. Ponawiane co pół roku pomiary mają trwać co najmniej pięć lat, a sporządzone na ich podstawie mapy będą miały rozdzielczość około 200 metrów.

 

Uzyskane dane pozwolą monitorować globalne zasoby leśne i będą mieć duże znaczenie dla badań klimatu. Radar ujawni zarówno wylesienia, jak i wyrastanie nowych lasów prawie na całym świecie - jednak nie ponad Ameryką Północną oraz północą Europy. Ze względu na priorytet systemu wczesnego ostrzegania przed rakietami balistycznymi jego radar będzie na czas przelotu nad tymi obszarami wyłączany. Naukowcom zbytnio to nie przeszkadza, ponieważ europejskie i amerykańskie lasy poznali już całkiem dobrze – w odróżnieniu od tropikalnych.

 

Ponieważ fale wysyłane przez radar pasma P maja wyjątkowo dużą przenikliwość -sięgają na dziesiątki metrów w głąb Ziemi, podczas badań naukowcy spodziewają się wielu odkryć archeologicznych - na przykład ruin miast pogrzebanych przez pustynie – a także uwidocznienia śladów pozostawionych przez upadek meteorytów.

 

Satelitę zbudują brytyjskie firmy wchodzące w skład koncernu Airbus Defence and Space w ramach podpisanego 29 maja kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

 

Wyniesienie satelity na orbitę przez rakietę Vega (w ramach programu Earth Explorer) planowane jest na rok 2021.(PAP)

 

pmw/ agt/

Tagi: lasy , satelita
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi