Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
07.05.2016 aktualizacja 07.05.2016

Satelity nr 11 i 12 dołączyły do systemu Galileo

Schemat systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Źródło: ESA-Jacky Huart. Schemat systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Źródło: ESA-Jacky Huart.

Dwa kolejne europejskie satelity nawigacyjne zostały oficjalnie dołączone do konstelacji satelitów Galileo i rozpoczęły nadawanie roboczych sygnałów - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Satelity nr 11 i 12 zostały wystrzelone w grudniu ubiegłego roku za pomocą rakiety nośnej Sojuz. Start nastąpił z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, który jest kosmodromem używanym przez ESA. Teraz, po okresie testów na orbicie, satelity dołączyły do systemu. Konstelacja satelitów Galileo rozrasta się, jest to kolejne w tym roku zwiększenie jej możliwości, po tym jak w lutym do pracy dołączyły satelity nr 9 i 10.

Po umieszczeniu na orbicie, satelity przechodzą różnorodne testy, aby były zdolne do nadawania sygnałów nawigacji satelitarnej dla użytkowników z dokładnością pozwalającą na nawigowanie w skali metrów. Testy były prowadzone m.in. w centrum Redu w Belgii, należącym do ESA, gdzie znajduje się antena o średnicy 20 metrów.

Światło podróżuje z olbrzymią, ale jednak skończoną prędkością, pokonując około 30 cm w ciągu miliardowej części sekundy. Ponieważ prędkość ta jest stała, można zamienić czas, w którym sygnał dociera do odbiornika, na odległość. Wystarczy, że odbiornik pomnoży czas przebiegu sygnału przez prędkość światła i będzie miał do dyspozycji sygnały od co najmniej czterech satelitów, aby precyzyjnie określić swoje położenie na powierzchni Ziemi.

Na pokładach satelitów pracują zegary atomowe, które dodatkowo są synchronizowane z infrastrukturą naziemną. Oprócz tego naziemna część infrastruktury śledzi dokładne pozycje satelitów systemu Galileo.

Wszystkie te aspekty zostały przetestowane w ostatnich miesiącach. Całość była koordynowana przez Centra Kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz w Fucino we Włoszech.

Europejska Agencja Kosmiczna zapowiada wystrzelenie dwóch kolejnych satelitów Galileo już w tym miesiącu. Z kolei jesienią za pomocą rakiety Ariane 5 wystrzelone zostaną aż cztery satelity za jednym razem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec roku 2016 na orbicie okołoziemskiej powinno pracować 18 satelitów systemu Galileo. Docelowo system powinien posiadać 30 satelitów.

Galileo to globalny system nawigacji satelitarnej dla celów cywilnych. Ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS. Projekt Galileo jest finansowany przez Unię Europejską oraz należy do niej. Bezpośrednio odpowiedzialna za niego jest Komisja Europejska, z kolei kwestie techniczne i umieszczenie satelitów w kosmosie zostało powierzone Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). (PAP)

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024