Strona główna Aktualności
Technologie

Galileo Masters - konkurs na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej

05.05.2016 Technologie

Fot. Fotolia

Pomysły na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej w gospodarce i życiu codziennym można zgłaszać w polskiej edycji - europejskiego konkursu Galileo Masters. Innowatorzy, zespoły, firmy i instytucje naukowe swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 30 czerwca.

European Space Navigation Competition (ESNC) - potocznie Galileo Masters - to konkurs, którego celem jest wyszukanie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Jego regionalne edycje odbywają się w większości europejskich krajów. Do zawodów może się zgłosić każdy, kto ma pomysł, jak wykorzystać nawigację satelitarną. W konkursie mogą wziąć zarówno pojedynczy innowatorzy, całe zespoły, jak również organizacje, firmy czy instytucje naukowe.

 

Rejestracja i składanie aplikacji odbywa się w języku angielskim poprzez oficjalną stronę: www.galileo-masters.eu. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca.

 

"Sektor kosmiczny jest jednym z tych, na które obecny rząd zwraca szczególną uwagę. We współpracy z Polską Agencją Kosmiczną przygotowujemy dokument dotyczący polityki kosmicznej. Jesteśmy przekonani, że inwestowanie w ten sektor może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Może być też tym, czego aktywnie od wielu lat poszukujemy, czyli polskiej marki. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu konkursom będziemy mogli budować tę polską markę" - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

Prezes Blue Dot Solutions Krzysztof Kanawka przypomniał, że Europa buduje własny system nawigacji satelitarnej Galileo. "Praktyczne wykorzystanie nawigacji satelitarnej bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Europa jest jednym z liderów w tej dziedzinie i miejscem, w którym powstaje wiele pomysłów związanych z rozwojem nawigacji satelitarnej. Jednak w Polsce wciąż nie jest to intensywnie rozwijana dziedzina m.in. dlatego organizujemy ten konkurs" - mówił.

 

"Wszystkie statystyki pokazują, że za kilka, kilkanaście lat każdy z nas będzie korzystał z więcej niż jednego urządzenia związanego z nawigacją satelitarną. Warto, aby część z rozwiązań związanych z nawigacją powstała w Polsce" - dodał Kanawka.

 

Konkurs Galileo Masters jest organizowany od 2004 roku w większości państw europejskich. W każdej z nich wybierany jest zwycięzca regionalny. Zwycięzca końcowy zawodów – Galileo Master - zostanie wyłoniony spośród wszystkich regionów i zwycięzców nagród specjalnych przez międzynarodowy panel ekspertów. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Berlinie w październiku 2016 roku. Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

 

Oprócz nagród finansowych, uczestnicy konkursu co roku walczą o nagrody specjalne i inkubację swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac.

 

Polską edycję konkursu organizuje firma Blue Dot Solutions sp. z o.o. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/ dym/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->