Strona główna Aktualności
Uczelnie

Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego

07.05.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Politechnika Rzeszowska, największa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, uzyskała status uniwersytetu technicznego. Zdaniem rektora PRz prof. Marka Orkisza to uznanie wysokiej jakości kształcenia, jakie daje uczelnia oraz jakości i znaczenia prowadzonych przez nią badań.

Status uniwersytetu technicznego może uzyskać uczelnia, której jednostki organizacyjne mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym przynajmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych. Obecnie Politechnika Rzeszowska ma uprawnienia doktorskie w dziesięciu dyscyplinach oraz uprawnienia habilitacyjne w pięciu dyscyplinach.

 

Jak zauważył rektor PRz w piątek na konferencji prasowej, uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego to osiągnięcie najwyższego statusu z możliwych do osiągnięcia w szkolnictwie wyższym w Polsce. „Jest to duży prestiż dla absolwentów, że ukończą uniwersytet techniczny” – podkreślił prof. Orkisz.

 

Zauważył, że dzięki uzyskaniu tego statusu uczelni nie grozi pułapka średniego rozwoju. „Tzn. takiego rozwoju - tłumaczył - który wynika tylko i wyłącznie z własnych zasobów kadrowych, z czerpania z cudzego dorobku, z cudzych pomysłów, czy wynikającego ze spadku zainteresowania uczelnią maturzystów”.

 

Ocenił też, że nadanie PRz statusu uniwersytetu technicznego to uznanie wysokiej jakości kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej na różnych poziomach: inżynierskim, licencjackim, magisterskim, doktorskim.

 

„Jest to także docenienie jakości i znaczenia badań naukowych dla rozwoju określonych dyscyplin wiedzy i potrzeb gospodarki” – zaznaczył rektor.

 

Dodał, że uczelnia dołączyła do grupy uniwersytetów technicznych w Polsce, takich jak np. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska.

 

Jego zdaniem uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez PRz ma także ogromnie znaczenie dla miasta i całego regionu, który ma już dwie uczelnie uniwersyteckie (od 2001 roku jest Uniwersytet Rzeszowski, który powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie). „To nie jest taka codzienność na mapie Polski” – zauważył Orkisz.

 

Obecny na konferencji marszałek województwa Władysław Ortyl stwierdził, że uzyskanie tego statusu przez PRz wpisuje się w dalszy ciąg pozytywnych zdarzeń w obrębie woj. podkarpackiego w zakresie innowacji czy rozwoju. „Politechnika jest tu bardzo ważnym graczem” – ocenił. Dodał, że patrząc na wskaźniki konkurencyjności województw w obszarze innowacji, badań i rozwoju, „jesteśmy na czele tabeli: albo bardzo wysoko w tej tabeli, albo powyżej średniej krajowej”.

 

Przyznał też, że PRz otrzymała w tym roku najwyższą wśród uczelni na Podkarpaciu dotację rozwojową, którą przyznaje samorząd woj. podkarpackiego - 220 tys. zł.

 

Politechnika Rzeszowska to największa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, kształcąca przyszłych inżynierów. Słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów, wśród nich znanego kapitana Tadeusza Wronę.

 

W roku akademickim 2015/16 studia na PRz rozpoczęło prawie 17 tys. studentów w tym 5 tys. na pierwszym roku (studiów stacjonarnych i niestacjonarnych).

 

25 kwietnia br. decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przyznano Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Jest to najnowsze uprawnienie na uczelni, które pozwoliło na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez Politechnikę Rzeszowską.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ agt/ mhr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi