Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Świętokrzyskie/ W czwartek zaczyna się 12. Piknik Archeologiczny „Rydno”

11.05.2016 Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Pokazy metod pozyskiwania ognia, wytwarzania barwników mineralnych i obróbki krzemienia, będzie można oglądać podczas 12. Pikniku Archeologicznego „Rydno”, w Wąchocku (Świętokrzyskie). Impreza przybliżająca życie w epoce kamienia rozpoczyna się w czwartek.

Obozowisko, w którym będą odbywały się inscenizacje, ulokowano w pobliżu granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno”, nad zalewem przy rzece Kamiennej.

 

Jak powiedział we wtorek PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, podczas czterodniowej imprezy życie osadników, którzy mieszkali na tym terenie w epoce kamienia, będą przybliżali zwiedzającym - w oparciu o badania archeologiczne - naukowcy oraz pasjonaci archeologii i historii. „To z jednej strony fachowcy pracujący w instytucjach naukowych, na uczelniach i w muzeach, z drugiej strony rekonstruktorzy zajmujący się tym hobbistycznie oraz grupa regionalistów, sympatyków rezerwatu” – wyliczał Surma.

 

W czwartek i w piątek obozowisko będzie otwarte dla zorganizowanych grup zwiedzających – głównie dzieci i młodzieży szkolnej. Surma zapewnił, że są jeszcze wolne miejsca, które można rezerwować. Podczas weekendu pokazy będą mogli oglądać wszyscy chętni. Wstęp jest bezpłatny.

 

Rekonstruktorzy odtworzą codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

 

Będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskiwali oni ogień, w jaki sposób wytwarzali i wykorzystywali naturalne barwniki mineralne – przykładowo „krwicę”, otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna, a także barwnik z białej glinki czy węgla drzewnego.

 

Zaplanowano pokazy technik obróbki krzemienia, rogu i kości oraz wyrobu z nich narzędzi. Będzie można przyjrzeć się dawnym rodzajom broni myśliwskiej, poznać prehistoryczną sztukę, ubiory i magiczne zwyczaje, a w kuchni obozowiska spróbować dawnych potraw przyrządzonych m.in. z rosnących w okolicy roślin jadalnych - co roku hitem wśród zwiedzających są smaczne placki z pokrzyw.

 

Specjaliści przybliżą metody pracy archeologów. Uczestnicy pikniku będą brali udział w warsztatach, przygotowano też gry i konkursy.

 

Francuskie filmy: przygodowo-historyczny „Ao. Ostatni Neandertalczyk” i dokumentalny „Homo sapiens” - o dziejach człowieka, będą wyświetlane w Piknikowym Kinie. Pokazane będą też fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” - o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniu prawdziwego miejsca początków rodu Piastów.

 

Zaplanowano także kilkugodzinny spacer z przewodnikiem po rezerwacie - chętni przemierzą 12-kilometrową trasę między Skarżyskiem-Kamienną a Wąchockiem, zatrzymując się przy najciekawszych stanowiskach archeologicznych, m. in. przy kopalni hematytu.

 

Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.

 

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

 

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

 

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ mhr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi