Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.05.2016 aktualizacja 21.05.2016

Rolnictwo też wpływa na globalne ocieplenie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Związana z rolnictwem globalna emisja gazów cieplarnianych musi zostać zmniejszona, aby utrzymać wzrost globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej – informuje serwis BBC News.

Jak oceniają eksperci, rolnictwo odpowiada za jedną trzecią emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Obecnie w centrum uwagi znajdują się emisje związane z transportem i energetyką, jednak zdaniem międzynarodowego zespołu naukowców bez uwzględnienia wpływu rolnictwa nie uda się osiągnąć celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu.

Raport badaczy z uniwersytetów w Vermont (USA) i Sheffield (Anglia) dotyczy gazów innych niż dwutlenek węgla – np. metanu oraz tlenku azotu.

Metan wytwarzają podczas trawienia przede wszystkim krowy, natomiast tlenki azotu uwalniane są w dużych ilościach na skutek stosowania nawozów sztucznych.

Jak obliczyli eksperci, tego rodzaju emisje muszą zostać do roku 2030 ograniczone o jedną gigatonę (miliard ton). Obecnie wdrażane plany zmniejszą poziom emisji zaledwie o 21 do 40 proc tej wartości.

Autorzy zastrzegają, że wysiłki mające ograniczyć emitowanie gazów cieplarnianych nie mogą zmniejszyć produkcji żywności. W grę mogą wchodzić m.in. dodawane do paszy dla krów mlecznych inhibitory metanu (możliwy jest spadek emisji metanu o 30 proc.), propagowanie ras bydła wytwarzających mniej metanu oraz upraw, które uwalniają mniej tlenków azotu.

Jak zaznaczają eksperci, poprawa sytuacji będzie wymagała znacznych inwestycji i właściwej polityki informacyjnej oraz wsparcia technicznego rolników. (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024