Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.05.2016 aktualizacja 24.05.2016

Mezozoiczne drapieżniki szybko opanowały oceany

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W erze mezozoicznej ichtiozaury i plezjozaury były czołowymi morskimi drapieżcami. Okazuje się, że ich ekspansja przebiegała dość gwałtownie – donoszą naukowcy na łamach pisma „Paleobiology”.

W erze mezozoicznej, kiedy na lądach panowały dinozaury, w morzach roiło się od innych drapieżnych gadów – ichtiozaurów i plezjozaurów. Ich pojawienie się na ewolucyjnej scenie i początki ewolucji były dość słabo znane.

Paleobiolodzy z University of Bristol (W. Brytania) dowodzą, że ekspansja tych morskich drapieżców nie następowała powoli i stopniowo, ale dość gwałtownie.

„Dowiedliśmy, że kiedy gady morskie weszły do oceanów, co nastąpiło w triasie, szybko stały się bardzo zróżnicowane, dostosowując się pod względem budowy do rodzaju pożywienia, na jaki polowały” - wyjaśnia główny autor badań, Tom Stubbs.

Jak dodaje, we względnie krótkim czasie morskie gady zaczęły żerować na bezkręgowcach o twardych skorupach, szybkich rybach i innych dużych gadach. Najważniejsze adaptacje pojawiły się na początku, w triasie.

W ramach najnowszych badań wzięto pod uwagę dużą liczbę skamieniałości gadów. Na tej podstawie przeprowadzono badania statystyczne wariacji w budowie zębów i szczęk.

Co ciekawe, ok. 30 mln lat po początkowej „eksplozji” ewolucyjnej, w późnym triasie oceaniczne gady doświadczyły serii wymierań, które doprowadziły do zagłady większość spośród ich grup. (PAP)

krx/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024