Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.05.2016 aktualizacja 25.05.2016

Prof. Kowalczyk przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Śląskich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rektor-elekt Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) w Katowicach prof. Andrzej Kowalczyk został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ) na czteroletnią kadencję 2016–2020 – poinformował we wtorek rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Śląskich zrzesza sześć uczelni: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Opawie i Uniwersytet Ostrawski.

Powstała w 2003 r. i stanowi płaszczyznę integracji międzyregionalnej oraz forum polsko-czeskiej współpracy naukowej i edukacyjnej. W 2009 r. utworzono Komitet Doradczy, organem wykonawczym jest sieciowa struktura – Międzynarodowe Centrum Studiów Śląskich.

Prof. Andrzej Kowalczyk, od 2008 r. prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego, w marcu został wybrany na rektora tej uczelni. Jest pracownikiem katedry hydrogeologii i geologii inżynierskiej na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Do swoich zainteresowań naukowych zalicza m.in. hydrogeologię regionalną, hydrogeologię obszarów zurbanizowanych, gospodarkę wodną, geologię środowiskową.

Prof. Kowalczyk w latach 2008-2015 był członkiem Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Od 2013 r. jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a od 2015 roku przedstawicielem Uniwersytetu Śląskiego w zespole opracowującym "Kierunek Śląskie 3.0. Program Rozwoju Wewnętrznego Województwa Śląskiego do 030. Inicjatywa Strategiczna".

Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, a także w projektach badawczych Komitetu Badań Naukowych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024