Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.05.2016 aktualizacja 30.05.2016

Kielce/ Atrakcje geologiczne miasta zmienią oblicze

Fot. PAP/Michał Walczak Fot. PAP/Michał Walczak

Rozbudowa ścieżek dydaktycznych w rezerwatach Kadzielnia i Wietrznia, budowa interaktywnej wystawy w Centrum Geoedukacji oraz Geologicznego Ogrodu Doświadczeń – to pomysły na uatrakcyjnienie obiektów „Geoparku” w Kielcach. Projekt o wartości ponad 13 mln zł ma być sfinalizowany w 2019 r.

„Geopark” jest miejską jednostką budżetową utworzoną w 2003 r. dla lepszego wykorzystania walorów rezerwatów skalnych Kielc. Miasto posiada bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne.

W 2012 r. przy Wietrzni otwarto Centrum Geoedukacji - miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną. Rocznie odwiedza je ok. 40 tys. osób. Ośrodek, którego zwiedzanie jest bezpłatne, to element Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.

Niedawno ogłoszono przetarg na modernizację znajdującej się tu ekspozycji stałej oraz na budowę – na dachu budynku, który jest wkomponowany w zbocze kamieniołomu - geologicznego placu zabaw dla dzieci, nazwanego Geologicznym Ogrodem Doświadczeń.

Jak powiedział PAP kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros, według założeń przedsięwzięcia, scenariusz obecnie prezentowanej wystawy zostanie zachowany, ale po realizacji projektu ekspozycja będzie miała bardziej atrakcyjną formę.

„Modernizacja obejmie centralną część ekspozycji – opowieść o dewońskim morzu oraz część znajdującą się na antresoli, ukazującą procesy geologiczne. Chcemy zmienić rozwiązania scenograficzne, by uatrakcyjnić tę przestrzeń i wprowadzić elementy interaktywne, które wzbogacą przekaz, zachowując jego treść merytoryczną” – podkreślił Poros.

Jak dodał, chodzi m.in. o to, by zwiedzający oglądający część dewońską, poczuli się „faktycznie jak w tropikalnym morzu sprzed 360 mln lat”, w otoczeniu ówczesnej roślinności i zwierząt. Na wystawie znajdą się elementy interaktywne i multimedialne, m.in. panele dotykowe, które będą wykorzystywane przez zwiedzających.

„Chcielibyśmy, aby wystawa była trakcyjna wizualnie, bo naszym odbiorcą są przede wszystkim dzieci i młodzież. To bardzo wymagająca grupa zwłaszcza teraz - ma na co dzień do czynienia z najnowszymi technologiami i bardzo trudno te osoby czymś zaskoczyć” – zauważył Poros.

W części geologicznej, zmodernizowana zostanie kapsuła symulatora lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury. W tej części ekspozycji ma być stworzona przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. Ma powstać też jaskinia z szatą naciekową.

Na dachu budynku centrum, przy ścieżce prowadzącej do rezerwatu Wietrzenia, powstanie Geologiczny Ogród Doświadczeń – znajdą się w nim urządzenia, które mają uczyć przez zabawę. „Geologia to hermetyczna nauka, trudno przyswajalna przez ludzi. Zależy nam na tym, by w ogrodzie poprzez zabawę oswoić z geologią zwłaszcza dzieci, ale myślę, że dorosłych też. Ma to być miejsce nie tylko aktywności ruchowej, ale też edukacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu chętniej będą do nas zaglądały rodziny z dziećmi” – mówił Poros.

W ogrodzie ma znaleźć się m.in. litofon czyli geologiczne cymbałki. To instrument, który pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy rodzajami skał, dzięki analizie wydawanych po uderzeniu w nie dźwięków. Będzie też skalny zegar słoneczny, model Układu Słonecznego i kuli ziemskiej, luneta panoramiczna oraz modele tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego, którego ślady odkryto w kamieniołomie pod Kielcami.

W ramach projektu zostaną rozbudowane także ścieżki edukacyjne w rezerwatach Wietrzenia i Kadzielnia.

Na Wietrzni – jest możliwość rozbudowy trasy znajdującej się w centralnej części wyrobiska w kierunkach wschodnim lub zachodnim. Z kolei w dawnym kamieniołomie Kadzielnia, powstanie estakada umożliwiająca turystom obejście dookoła Skałki Geologów – wzniesienia, gdzie znajduje się rezerwat. Przy ścieżkach znajdą się też nowe tablice edukacyjne.

Realizacja projektu powinna się zakończyć w ostatnim kwartale 2019 r. Inicjatorzy przedsięwzięcie o wartości ponad 13 mln zł, chcą zabiegać o jego dofinansowanie funduszami UE, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W kamieniołomie Wietrznia wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej.

Kadzielnia - ścisły rezerwat przyrody nieożywionej - znajduje się w centrum Kielc. Jest to wyrobisko pokopalniane eksploatowane od końca XVII w. do 1968 r. Na jego terenie znaleziono m.in. szczątki korali, brachiopodów, ryb pancernych i głowonogów. Kadzielnia stanowi także największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie – jest ich aż 26. Znaleziono w nich kości nosorożców włochatych, niedźwiedzi jaskiniowych i gryzoni stepowych. Turyści mogą tu przejść 140-metrową trasę łączącą groty Odkrywców, Prochownię i Szczelinę.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024