Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.05.2016 aktualizacja 29.05.2016

Za dwa lata odrestaurowana zostanie w Gdańsku Wozownia Artyleryjska

Źródło: materiały prasowe Źródło: materiały prasowe

W 2018 r. ma się zakończyć rewaloryzacja XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej położonej na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. W wyremontowanym obiekcie powstanie m.in. przestrzeń konferencyjno - wystawiennicza.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Centrum Hewelianum Lucyna Rokitiańska, łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 10,1 mln zł, z czego ponad połowę stanowić będzie dotacja z UE, a reszta pochodzić będzie z budżetu miasta Gdańska. Prace rozpoczną się w 2016 roku.

Wozownia Artyleryjska została wzniesiona w latach 70. XIX wieku, prawdopodobnie w 1875 r.

„Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem przykład konstrukcji szachulcowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, m.in. ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Jest to jedyny tego typu budynek na terenie Centrum Hewelianum” – dodała.

Wozownia Artyleryjska służyła na początku do przechowywania lawet i konstrukcji umożliwiających transport artylerii czy amunicji. W okresie Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939) została przekształcona w budynek mieszkalny, lokale socjalne mieściły się tam jeszcze w ostatnich kilku latach.

Projekt pn. „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku” zakłada kompleksową przebudowę wnętrza budynku, odnowienie elewacji wraz z odtworzeniem pięciu par wrót i mostku łączącego obiekt z fortyfikacjami na Wysokim Czole Kurkowym. We wnętrzu odrestaurowanej Wozowni znajdzie się miejsce na wystawy i konferencje oraz gastronomię.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Placówkę można uznać za gdański odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Hewelianum położone jest na terenie dawnych fortów, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 25 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, służących niegdyś obronie miasta, a dziś mieszczących naukowe wystawy i pracownie.

PAP - Nauka w Polsce

rop/ drag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024