Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
30.05.2016 aktualizacja 30.05.2016

Ruszył festiwal filmów popularnonaukowych Docs+Science

Podróże naukowe od dzikiej Afryki po lody Antarktydy, podboje Kosmosu, tajemnice życia pszczół, musical stworzony przez informatyków – te i wiele innych tematów przybliżą filmy pokazywane podczas rozpoczynającego się w Krakowie festiwalu filmów popularnonaukowych Docs+Science.

Bezpłatne pokazy i dyskusje z naukowcami potrwają do 3 czerwca.

Krakowska impreza odbywa się już po raz trzeci. W tegorocznej edycji można obejrzeć 11 filmów dokumentalnych z różnych krajów, w tym dwa polskie.

"Staramy się, aby filmy festiwalowe obejmowały bardzo szeroką tematykę: nie mamy przewodniego hasła, ponieważ uważamy, że nauka ma tak szeroki zakres, że warto pokazywać, co się w niej aktualnie dzieje. Tym razem widzowie mogą się np. dowiedzieć, czym są bliźniacze liczby pierwsze czy podejrzeć pracę astronautów" - powiedziała PAP Marta Czubajewska z Fundacji dla AGH, koordynatorka Docs+Science.

Festiwal otworzył w niedzielę pokaz "Dzikiej Afryki" – wyprodukowanego przez BBC Earth brytyjskiego filmu w technologii 3D. Zabiera on widzów w podróż po niezwykłej przyrodzie tego kontynentu śladami afrykańskich wód: rzek, jezior wulkanicznych czy wodospadów. Na ekranie pojawiają się kameleony, antylopy, górskie goryle, a także słonie, które wędrują stadami w poszukiwaniu wody nawet 50 km. Oglądamy także zaloty różowych flamingów, który tańczy w bardzo malowniczy sposób, aby zwabić swoją drugą połówkę.

Jak zaznaczają organizatorzy, "Dziką Afrykę" udało się pokazać dzięki współpracy z najstarszym festiwalem naukowym w czeskim Ołomuńcu.

Podczas krakowskiego przeglądu będzie można zobaczyć też m.in. "Między niebem a lodem" Luca Jacqueta, twórcy oscarowego "Marszu Pingwinów" - historię 82-letniego Claude’a Loriusa, który całe swoje życie poświęcił badaniom Antarktydy, "Podróż w głąb Kosmosu" Marka Krenziena – o życiu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz "Komputery robią show" Catherine Gale – dokument o musicalach skomponowanych przez maszyny.

Jednym z polskich filmów są "Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom" w reż. Krystiana Matyska. W dokumencie tym podążamy wraz z popularną aktorką Magdaleną Popławską śladami pszczół i zastanawiamy się, czy uda się je uratować przed wyginięciem.

"W +Łowcach miodu+ poznajemy zarówno stare techniki bartnicze, jak i współczesne metody pszczelarstwa na dachach współczesnych wieżowców. Zresztą właśnie w tej chwili na dachu budynku AGH, gdzie będą pokazy festiwalowe, prowadzone są pracy, żeby takie ule powstały" – zauważyła Marta Czubajewska.

Drugi z polskich dokumentów w przeglądzie to "Dosięgnąć nieba" w reż. Piotra Augustynka – nieznana historia polskiego programu rakietowego przygotowywanego od lat 50. XX wieku.

Jak podkreśliła Czubajewska, krakowski festiwal należy do europejskiej sieci – Akademii Filmów Naukowych. Organizatorzy mają nadzieję, że takie imprezy jak Docs+Science dodadzą skrzydeł producentom polskich dokumentów popularnonaukowych, którzy mają problemy z pozyskaniem funduszy na swoją twórczość.

Wstęp na wszystkie pokazy – w większość odbywające się w salach Akademii Górniczo-Hutniczej jest darmowy. Dokładny program przeglądu można przeczytać na stronie internetowej.

Organizatorami festiwalu są Fundacja dla AGH i Krakowska Fundacja Filmowa. Impreza odbywa się w ramach 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Patronat honorowy objął rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024