Strona główna Aktualności
Uczelnie

MNiSW po raporcie NIK: działamy, by wzmocnić nadzór nad NCBR

06.06.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął działania, by wzmocnić nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - poinformowali przedstawiciele resortu nauki odnosząc się do raportu NIK, z którego wynikało, że w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych są wady.

W drugiej połowie maja NIK opublikowała raport, z którego wynika, że zakładane przez resort nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nakłady na wsparcie komercjalizacji badań naukowych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w założonym czasie. Najwyższa Izba Kontroli rekomendowała ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego wzmocnienie nadzoru nad NCBR w zakresie realizowanych przez centrum programów i przedsięwzięć w obszarze wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych. Zaleciła też utworzenie zintegrowanej bazy projektów badawczych i wdrożeniowych dofinansowanych ze środków publicznych, aby ryzyko podwójnego finansowania było mniejsze.

 

"Minister podjął działania zmierzające do wzmocnienia nadzoru nad Centrum (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - przyp. PAP)" - napisało biuro prasowe MNiSW, w odpowiedzi na prośbę PAP o odniesienie się do wyników kontroli NIK. "Nowo powołany dyrektor Centrum (wybrany pod koniec kwietnia prof. Maciej Chorowski - przyp. PAP) został zobowiązany m.in. do dokonania analizy poprawności wszystkich realizowanych przez Centrum programów i przedsięwzięć oraz poinformowania ministra o wynikach tej analizy" - czytamy w odpowiedzi resortu nauki. MNiSW zapowiedziało też, że planuje zmianę przepisów regulujących tryb realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

"Zwracamy jednocześnie uwagę, że minister podjął już wcześniej działania ukierunkowane na wzmocnienie nadzoru nad Centrum, rozszerzając katalog narzędzi nadzorczych, określonych przepisami ustawy o NCBR, o narzędzia niewładcze. Minister rozważa też wprowadzenie kolejnych narzędzi wzmacniających nadzór nad Centrum" - poinformowało biuro prasowe resortu nauki.

 

Przypomniało, że w ministerstwie dokonano zmian organizacyjnych - zadania nadzorcze skoncentrowano w jednym departamencie.

 

"MNiSW podjęło ponadto działania w celu utworzenia zintegrowanej bazy projektów badawczych i wdrożeniowych dofinansowanych ze środków publicznych, dla zminimalizowania ryzyka podwójnego finansowania" - napisano w komunikacie.

 

NIK w swoim raporcie ceniła skuteczność wsparcia komercjalizacji wyników badań naukowych w zakresie zwiększania innowacyjności gospodarki. Z raportu wynikło, że programy i przedsięwzięcia nie były finansowane w stabilny sposób, opóźniały się i były słabo nadzorowane. Zdaniem NIK efektem wad w systemie wsparcia komercjalizacji badań naukowych jest słabszy od zakładanego wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. Kontrolę przeprowadzono w NCBR, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w sześciu podmiotach, które otrzymały dofinansowanie od NCBiR.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi