Strona główna Aktualności
Świat

Badania szczątków bizonów rzuciły światło na migracje ludzi w epoce lodowcowej

08.06.2016 Świat

Fot. PAP/ Tomasz Gzell 03.09.2014

Dzięki analizie szczątków bizonów naukowcy ustalili trasę migracji ludzi w Ameryce Północnej kilkanaście tysięcy lat temu. Swoje ustalenia opublikowali w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy ustalili trasę pierwszych migracji bizonów, odbywających się po ustąpieniu maksimum zlodowacenia (pod koniec plejstocenu). Trasa biegła wzdłuż Gór Skalistych.

 

Drogę tę uważa się również za potencjalną trasę migracji ludzi i zwierząt pomiędzy północnymi krańcami kontynentu - Alaską i Jukonem, a resztą Ameryki Północnej. Naukowcy nie mieli jednak do tej pory mocnych dowodów na poparcie tej tezy.

 

Wędrówki bizonów wzdłuż Gór Skalistych prześledzili teraz, zestawiając dane uzyskane dzięki datowaniu radiowęglowemu i analizom DNA. Ustalili, że zwierzęta przemieszczały się tym szlakiem ok. 13 tys. lat temu.

 

Zdaniem naukowców korytarz ten nie był wykorzystywany przez pierwszych ludzi zasiedlających Amerykę - jak dowodzono w latach 70. XX w. (używano go jednak później). Pierwsi ludzie wędrowali z północnych krańców Ameryki Północnej ponad 15 tys. lat temu, zapewne wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.

 

"Otwarcie korytarza otworzyło nowe możliwości dla migracji i wymiany idei pomiędzy ludźmi żyjącymi (niegdyś - przyp. PAP) na północ i południe od lądolodu" - wyjaśnia główny autor publikacji, Peter Heintzman z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

 

Wcześniejsze badania naukowców wykazały, że DNA bizonów reprezentujących populację z północnej i południowej części Gór Skalistych różniło się od siebie. Analizy radiowęglowe umożliwiły badaczom określenie wieku szczątków bizonów. Zestawiając ze sobą te dane naukowcy ustalili, kiedy zwierzęta spotkały się na trasie korytarza.

 

Jako pierwsza została otwarta południowa część trasy, co umożliwiło tamtejszym bizonom wędrówkę na północ ok. 13,4 tys. lat temu - twierdzą badacze. Nieco później populacje bizonów z północy rozpoczęły przemarsz na południe. Do spotkania obu grup miało dojść ok. 13. tys. lat temu.

 

Zdaniem naukowców migracje ludzi wzdłuż Gór Skalistych odbywały się głównie z południa na północ - znane są liczne zabytki kultury Clovis sprzed ok. 13 tys. lat, znajdowane na południe od korytarza. Im bardziej na północ, tym mniejsza jest ich liczba. Znaleziska dotyczące tej społeczności na Alasce nie są starsze niż 12,4 tys. lat.

 

"Kiedy korytarz się otworzył, ludzie zamieszkiwali u jego południowych krańców. Dlatego, że ludzie ci polowali na bizony, możemy założyć, że udali się za nimi, gdy zwierzęta przemieściły się na północ, wzdłuż korytarza" - dodaje prof. Beth Shapiro z Uniwersytetu Kalifornijskiego. (PAP)

 

szz/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi