Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.06.2016 aktualizacja 10.06.2016

Ssaki rozpoczęły ekspansję za czasów dinozaurów

Wbrew dotychczasowej opinii, że to wyginięcie dinozaurów było bodźcem do ekspansji ssaków, okazuje się, że ssaki rozpoczęły swój zwycięski pochód dużo wcześniej, już za czasów dinozaurów – dowodzą naukowcy na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.

Wskutek uderzenia asteroidy w Ziemię ok. 66 mln lat temu oraz towarzyszącej temu globalnej katastrofy ekologicznej doszło do wyginięcia dinozaurów. Wówczas pojawiła się wolna „przestrzeń”, którą wykorzystały ssaki. Dotąd sądzono, że ekspansja ssaków rozpoczęła się dopiero po wymarciu dinozaurów, które zdominowały środowisko przyrodnicze. Okazuje się jednak, że mogła się ona rozpocząć dużo wcześniej.

Z najnowszych badań wynika, że wbrew dotychczasowej opinii, ssaki rozpoczęły intensywne różnicowanie się na gatunki mniej więcej na 10-20 mln lat przed wyginięciem dinozaurów.

„Tradycyjny punkt widzenia głosi, że w erze dinozaurów ssaki żyły w ich cieniu, a zróżnicowanie się na nowe gatunki nastąpiło zaraz po wyginięciu dinozaurów. Jednak wyniki naszych badań dowodzą, że ssaki żyworodne, czyli przodkowie większości dzisiaj żyjących ssaków, w sposób znaczący różnicowały się gatunkowo jeszcze przed wielkim wymieraniem dinozaurów” - wyjaśnia współautor badań, Elis Newham z University of Southampton (W. Brytania).

Co więcej, kataklizm, który wywołał wymieranie dinozaurów, wpłynął negatywnie również na różnorodność ssaków.

Naukowcy doszli do swoich wniosków na podstawie analiz setek zębów prehistorycznych ssaków, przechowywanych w zbiorach paleontologicznych wielu muzeów. Różnorodność anatomiczna zębów świadczy o różnorodności diety i sposobów życia.

Okazuje się, że wraz z zagładą dinozaurów wymarło wiele ssaków o wyspecjalizowanej diecie, które nie mogły poradzić wraz z nastaniem ekologicznego kryzysu. Przetrwały ssaki bardziej wszechstronne pod względem źródeł pożywienia.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego ssaki rozpoczęły ekspansję jeszcze za czasów dinozaurów. Być może umożliwiło im to pojawienie się roślin kwiatowych, a przez to więcej pożywienia w postaci nasion i owoców.

Jak wyjaśnia główny autor badań, David Grossnickle z Field Museum w Chicago, najnowsze wyniki mogą być szczególnie istotne w obliczu masowego wymierania, z którym mamy do czynienia obecnie. Podczas wymierania sprzed 66 mln lat przetrwały te gatunki, które nie specjalizowały się w diecie. To może pomóc przewidzieć, jakie gatunki przetrwają najbliższe sto lat.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024