Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
10.06.2016 aktualizacja 10.06.2016

Filmowy Ziemowit dla cyklu "Tajemnice początków Polski"

Na zdjęciu Zdzisław Cozac. Fot. Dominika Zychalska/Kleopatra Haralin

Na zdjęciu Zdzisław Cozac. Fot. Dominika Zychalska/Kleopatra Haralin

Za serię fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Tajemnice początków Polski”, zrealizowaną dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), Zdzisław Cozac, reżyser i producent filmów został nagrodzony w Kielcach Filmowym Ziemowitem.

Nagrodę przyznano na zakończonym w środę w Kielcach 6. Przeglądzie Filmów Edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości”. Ideą imprezy jest promowanie narodowej kultury filmowej oraz odnotowanie ważnych filmowych projektów edukacyjnych. Jego twórcy pragną uwrażliwić młodych odbiorców na pozytywne wartości i humanistyczne treści prezentowane w obrazach filmowych. Za znaczny wkład w edukacyjną działalność filmową przyznawana jest też nagroda Filmowych Ziemowitów.

Zdzisław Cozac w swojej serii \"Tajemnice Początków Polski\", która powstaje w koprodukcji z TVP Historia, prezentuje najnowszy stan wiedzy o początkach polskiej państwowości. W jego filmach wystąpiło już ponad 30 wybitnych naukowców: historyków, archeologów i naukowców innych dziedzin współpracujących z archeologią.

W serii ukazano interdyscyplinarne badania na stanowiskach archeologicznych – metodami tradycyjnymi i nieinwazyjnymi, badania laboratoryjne i prace studyjne. Sceny w ramach produkcji ukazano z impresjonistycznymi inscenizacjami i animacjami.

Ostatni z filmów serii zatytułowany „Krzyż i korona”, o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów miał premierę telewizyjną na antenie TVP 16 kwietnia br., w czasie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Zdzisław Cozac zrealizował w serii „Tajemnice początków Polski” również filmy: „Trzcinica – karpacka Troja” – o dziejach grodu na wschodnich rubieżach wczesnopiastowskiego państwa, „Wyspa władców” – o jednym z naczelnych grodów państwa Mieszka i Chrobrego, „Miasto zatopionych bogów” – na temat największego portu Słowian nad Bałtykiem w czasach pierwszych Piastów i „Ukryte gniazdo dynastii” – przybliżającego pochodzenia pierwszego historycznego władcy Polski. Filmy w tej serii zdobyły kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Ostatni z tytułów w listopadzie br. został nagrodzony Złotym Kopernikiem na Festiwalu Filmów Edukacyjnych. W 2013 roku Zdzisław Cozac był nominowany za cykl „Tajemnice początków Polski” w konkursie Serwisu PAP - Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki”.

\"Filmy z serii >>Tajemnice początków Polski<< to produkcje bardzo czasochłonne w realizacji i kosztowne\" - wyjaśnia PAP Cozac. Jak dodaje, wszystkie oprócz ostatniego odcinka, powstały dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Reżyser ubolewa, że na skutek zmiany przepisów na początku ubiegłego roku wstrzymano pomoc „de minimis” dla przedsiębiorców. Cozac z nadzieją czeka na ponowne otwarcie tej ścieżki dofinansowania, by móc w popularnonaukowej formie zaprezentować kolejne tematy związane z odkryciami na temat powstania wczesnopiastowskiego państwa.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024