Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
10.06.2016 aktualizacja 10.06.2016

Sejm uczcił 200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Sejm w piątek przyjął uchwałę, w sprawie uczczenia 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Posłowie wyrazili uznanie i szacunek dla wielu pokoleń naukowców i studentów SGGW, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju gospodarczym XIX-wiecznej Polski.

"W dwusetną rocznicę zapoczątkowania kształcenia rolniczego na ziemiach polskich, Sejm wyraża uznanie i szacunek dla wielu pokoleń naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W swojej historii społeczność akademicka uczelni odegrała istotną rolę, zarówno w rozwoju gospodarczym i intelektualnym XIX-wiecznej Polski, jak i w walce o niepodległość" - głosi tekst uchwały, którą odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a którą Sejm przyjął przez aklamację.

Autorzy uchwały podkreślili, że obecnie SGGW to uczelnia, która prowadzi badania naukowe w szeroko rozumianym zakresie nauk przyrodniczych, jak również w naukach ekonomicznych, humanistycznych i technicznych, a także kształci specjalistów w tych dziedzinach.

"Wiele tysięcy absolwentów tej uczelni przyczyniało się i przyczynia się do rozwoju Polski i promocji wizerunku naszego kraju w świecie" - czytamy w uchwale.

"Doceniając dotychczasowe osiągnięcia uczelni, Sejm będzie wspierał Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w dalszej realizacji jej misji służenia rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa" - podkreślono w uchwale.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą szkołą wyższą w Polsce o profilu przyrodniczym. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. 200 lat temu Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla przyszłych kwalifikowanych robotników.

PAP - Nauka w Polsce

mrr/ ekr/ as/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024