31.05.2020
PL EN
15.06.2016 aktualizacja 15.06.2016

Na Uniwersytecie Łódzkim będzie można studiować bezpieczeństwo narodowe

Na Uniwersytecie Łódzkim uruchomiono nowy kierunek - bezpieczeństwo narodowe. Są to studia I stopnia, a dla kandydatów na studentów tego kierunku przewidziano 60 miejsc. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła - poinformował w środę PAP rzecznik uczelni Tomasz Boruszczak.

Jak wyjaśnił, w trakcie nauki student zapozna się m.in. z najnowszą historią polityczną, zagadnieniami z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych. Ważnym elementem studiów będzie poznanie zasad funkcjonowania międzynarodowego i krajowego systemu bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie działania jego elementów obronnych i ochronnych.

Rzecznik poinformował, że studia będą miały charakter praktyczny. Student zapozna się z praktyką funkcjonowania administracji lokalnej i centralnej oraz instytucji tworzących system ochronny i obronny państwa. Zaplanowano zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, technik obrony osobistej i strzelectwa, ratownictwa medycznego, negocjacji oraz komunikacji społecznej.

Współtwórca nowego kierunku prof. Robert Łoś z wydziału studiów międzynarodowych i politologicznych UŁ zwrócił uwagę, że studenci bezpieczeństwa narodowego będą odbywać sporo praktyk w różnych instytucjach służb cywilnych i mundurowych. Jak mówił uczelnia podpisała już "stosowne umowy" w tej sprawie. Zapowiedział, że oferta praktyk ma być rozszerzana o inne instytucje, zajmujące się "szeroko rozumianym bezpieczeństwem".

Absolwenci tego kierunku będą mogli być zatrudniani m.in. w instytucjach samorządowych, rządowych i pozarządowych, ale także w instytucjach międzynarodowych i zagranicznych.

"Część zajęć dotyczy również zagadnień międzynarodowych, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby we współczesnym świecie państwo mogło funkcjonować i budować poczucie bezpieczeństwa bez tego ważnego aspektu funkcjonowania kraju. Dlatego absolwent zapozna się również ze współczesnymi stosunkami międzynarodowymi, zagrożeniami, ale i systemem bezpieczeństwa międzynarodowego" - powiedział prof. Łoś.

Rzecznik uczelni przypomniał, że oprócz bezpieczeństwa narodowego, w tym roku na Uniwersytecie Łódzkim znalazło się kilkanaście nowych kierunków studiów I i II stopnia. Są to: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, kulturoznawstwo, niemcoznawstwo, ekonomia miasta zrównoważonego, finanse międzynarodowe, wojskoznawstwo, analityka społeczna i prawo ochrony danych osobowych.

Rekrutacja potrwa do 8 lipca.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020