Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.06.2016 aktualizacja 24.06.2016

Ministerstwa nauki z Polski i Ukrainy planują umowę o współpracy

Wymiana kadry akademickiej i współpraca uniwersytetów w ramach programu Horyzont 2020 to zagadnienia, które omawiali ministrowie nauki z Polski i Ukrainy. Zapowiedzieli podpisanie nowej umowy między ministerstwami i wspólną pracę nad jej treścią.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spotkał się z ukraińską minister minister oświaty i nauki Liliją Hrynewycz. "Umówiliśmy się, że podpiszemy nową umowę między naszymi ministerstwami i będziemy pracować nad tekstem tej umowy" - powiedziała dziennikarzom po czwartkowym spotkaniu Lilija Hrynewycz. "Niedawno mieliśmy zmiany w rządzie Ukrainy i w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest, aby spotkać się i ustalić nasze pozycje, naszą współpracę w przyszłości" - dodała.

"Na pewno w interesie Ukrainy i Polski leży zacieśnianie współpracy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Rząd Ukrainy i rząd Polski w sprawach uniwersytetów mają identyczne cele. Powinniśmy lepiej wykorzystać te kanały współpracy, które już istnieją i dzielić się wzajemnie swoimi doświadczeniami. Pod pewnymi względami my Polacy możemy służyć doświadczeniami pozytywnymi i negatywnymi z reform, które przeprowadziliśmy w przeszłości. Pod innymi względami będziemy chcieli uczyć się z doświadczeń naszych przyjaciół z Ukrainy" - skomentował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Lilija Hrynewycz wyjaśniła, na Ukrainie wprowadzana jest obecnie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. "Uważam, że jest bardzo dużo korzystnych aspektów, które możemy zaczerpnąć jeden od drugiego. Już niedługo będzie pracowała u nas agencja oceniania edukacji. W Polsce taka agencja już działa i jest to jeden z punktów naszej współpracy" - podkreśliła ukraińska minister.

Przypomniała, że Ukraina niedawno ratyfikowała swój udział stowarzyszeniowy w programie Horyzont 2020. "Interesuje nas bardzo współpraca naszych uniwersytetów w ramach Horyzontu 2020. Właśnie we współpracy z polskimi instytucjami i uniwersytetami możemy osiągnąć większe sukcesy w tym programie" - zaznaczyła.

"Mieliśmy też rozmowy dotyczące działalności antyplagiatowej. To bardzo ważna sprawa dla Ukrainy, bo też przygotowujemy repozytorium tekstów naukowych i możemy się podzielić swoim doświadczeniem na temat tego, jak wdrażać mechanizmy działań antyplagiatowych na uczelniach" - podkreśliła Hrynewycz.

Zapowiedziała, że w programie polsko-ukraińskich rozmów znalazła się też kwestia podwójnych dyplomów pomiędzy uniwersytetami polskimi a ukraińskimi oraz wymiany studentów i kadry akademickiej. "Mamy potężne uniwersytety; powinniśmy zwiększyć możliwości mobilności uniwersyteckiej dla studentów, np. w ramach programu Erasmus+. Nie całkiem symetrycznie wygląda wymiana między naukowcami. Jeżeli zapewnimy taką mobilność również wśród profesorów, wykładowców, to będzie sprzyjało zbliżeniu naszych systemów edukacji i uczynieniu naszych uniwersytetów - bardziej europejskimi" - dodała.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024