Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.06.2016 aktualizacja 25.06.2016

W środkowej Anglii odkryto rzymskie groby

Archeolodzy odkryli na stanowisku w Anglii miejsce pochówku z czasów rzymskich – informuje serwis internetowy Lincolnshire Echo.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w centrum miasta Lincoln, stolicy dystryktu Lincoln, w hrabstwie Lincolnshire w środkowowschodniej części kraju.

Archeolodzy badający teren planowanej budowy nowego budynku dla Uniwersytetu w Lincoln odkryli kilka szkieletów dzieci i osób dorosłych oraz urny z czasów rzymskich, zawierające ludzkie szczątki poddane kremacji.

Jak poinformował archeolog Alastair MacIntosh, wcześniej w rejonie stanowiska odryto pozostałosci rzymskich budowli, pochodzących z I wieku.

Odkryte groby to prawdopodobnie część rzymskiego cmentarza z czasów, kiedy w I wieku Rzymianie założyli tu obóz wojskowy, który pod koniec I wieku został przekształcony w miasto o nazwie Lindum Colonia.

Jeden z grobów zawierał szkielet małego dziecka, który został przykryty dużą ceramiczną rzymską płytką dachową, co może świadczyć o trosce, z jaką próbowano osłonić ciało złożone do grobu.

Odkryte pozostałości rzymskiego cmentarza w Lincoln znajdują się na głębokości 2 metrów pod powierzchnią ziemi.

Według archeologa Gavina Glovera z firmy Allen Archaeology, dzisiejsze miasto Lincoln w czasach rzymskich było ważnym ośrodkiem, po którym pozostało wiele śladów, ale w miejscu prowadzonych badań naukowcy nie spodziewali się rzymskiego cmentarza.

Opócz ludzkich grobów na stanowisku archeolodzy odsłonili fragmenty ścian, kamienną tablicę, zwierzęce kości oraz skorupy rzymskich naczyń.

Na obecnym, wczesnym etapie badań znaleziska, naukowcy powstrzymują się z formułowaniem wniosków dotyczących odkrycia.

Wydobyte artefakty i szczątki zostaną poddane szczegółowym badaniom, a znaleziska będą później przekazane jako eksponaty do miejskiego muzeum. (PAP)

jot/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024