Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
30.06.2016 aktualizacja 30.06.2016

Prof. Jan Węglarz honorowym obywatelem Miasta Poznania

Prof. Jan Węglarz, kierownik Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji na Politechnice Poznańskiej odebrał w środę tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania. Odbyło się to podczas uroczystej sesji rady miasta, w dniu święta patronów Poznania.

Poznańscy radni przyznali honorowe obywatelstwo Poznania prof. Węglarzowi na sesji rady miasta 17 maja, za jego zasługi w rozwój nauki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz budowy społeczeństwa informatycznego.

„Prof. Jan Węglarz to wybitny polski uczony o renomie daleko wykraczającej poza nasz kraj, ale również zasłużony w pracach organizacyjnych na rzecz polskiej nauki. Przypomnieć należy, że jego działania dotyczyły stworzenia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, a ostatnie wielkie dokonanie to funkcjonujące niecały rok Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego” – powiedział PAP przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Prof. Jan Węglarz urodził się w Poznaniu w 1947 r. Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Tytuł doktora uzyskał w 1974 r., natomiast doktora habilitowanego w 1977 r.

W 1983 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1988 - profesora zwyczajnego. Od 1991 r. Węglarz związany jest także z Polską Akademią Nauk, najpierw jako członek korespondent, a od 1998 roku jako członek rzeczywisty PAN.

Laureat honorowego obywatelstwa jest ponadto członkiem wielu polskich i światowych towarzystw naukowych, w tym m.in. American Mathematical Society, Operations Research Society of America, a także członkiem-założycielem i członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Prof. Węglarz posiada ponadto tytuł doktora honoris causa m.in. Politechniki Szczecińskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podczas uroczystości prof. Węglarze powiedział, że to wyróżnienie jest dla niego prawdziwym zaszczytem. „Oczywiście, że taka okoliczność, takie wyróżnienie wywołuje też uczucie satysfakcji, ale nie ukrywam – również uczucie zażenowania, jako że te osiągnięcia, które przewodniczący wymienił w uzasadnieniu, to są owoce zbiorowego wysiłku” – mówił.

Wśród osób, które dotychczas otrzymały tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

Podczas uroczystej sesji rady miasta wręczono także tytuły "Zasłużony dla miasta Poznania". W tym roku tytułem wyróżniono gen. Jana Podhorskiego, Roberta Gamble, Gerarda Coftę oraz Barbarę i Tomasza Sadowskich.

W trakcie sesji oficjalnie wręczono także Nagrodę Naukową, Artystyczną i Sportową Miasta Poznania.

Tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej został prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kapituła Nagrody doceniła jego dorobek naukowy, szczególnie w zakresie „próby zrozumienia mechanizmów adaptacji zwierząt do życia w mieście”.

Tegoroczny zwycięzca Nagrody Artystycznej Miasta Poznania to zaliczany do ścisłego grona czołówki światowych skrzypków, Dyrektor Artystyczny Światowych Spotkań z Kulturą Romską - Miklosz Deki Czureja. Laureatem Nagrody Sportowej został natomiast kajakarz Tomasz Andrzej Kryk.

Uroczysta sesja rady miasta w poznańskim ratuszu zwoływana jest co roku 29 czerwca, w dniu święta patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła. (PAP)

ajw/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024