Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.07.2016 aktualizacja 18.02.2019

Prof. Krzysztof Matyjaszewski doktorem honoris causa UAM

Fot.  PAP/Marek Zakrzewski 30.06.2016 Fot. PAP/Marek Zakrzewski 30.06.2016

Prof. Krzysztof Matyjaszewski odebrał w czwartek w Poznaniu dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczony jest odkrywcą nowej metody polimeryzacji rodnikowej, uznawanej za największe osiągnięcie nauki o polimerach ostatnich lat.

Podjęta w maju uchwała Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa podkreśla, że prof. Matyjaszewski to „światowej sławy uczony (...), znakomity naukowiec o imponującym, szeroko nagradzanym i docenianym dorobku naukowym”. Z wnioskiem o przyznanie najwyższej godności akademickiej wystąpiły wspólnie Wydział Chemii i Wydział Fizyki UAM.

„Przyjęcie profesora Matyjaszewskiego w poczet znamienitych doktorów honoris causa naszej uczelni jest wyrazem głębokiego szacunku i poparcia naszego środowiska akademickiego dla jego postawy łączenia teorii naukowej z jej zastosowaniem praktycznym, a także wyrazem wdzięczności za wielostronną współpracę z jednostkami naszego uniwersytetu” – powiedział w trakcie czwartkowej uroczystości rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Jak dodał, uczelnia „w pełni docenia wiekopomne osiągnięcia prof. Matyjaszewskiego oraz ich praktyczne zastosowania w biomedycynie, elektronice, przemyśle farmaceutycznym, czy kosmetycznym”.

Prof Matyjaszewski, dziękując za wyróżnienie, przyznał półżartem, że na wyborze jego drogi życiowej i przedmiotu badań zaważył przed laty film „Absolwent” z 1967 roku, w którym jedna z postaci mówi do głównego bohatera granego przez Dustina Hoffmana: „plastiki mają wielką przyszłość”.

„Polimery są wszechobecne. Trudno wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez tego typu materiałów. Bez syntetycznych polimerów nie mielibyśmy komputerów, iPhone’ów, smartfonów, DVD, CD czy znanych niektórym płyt winylowych. Nie byłoby ubrań, części samochodowych, sprzętu AGD, jak również wielu innych przedmiotów codziennego użytku” - powiedział.

Profesor Krzysztof Matyjaszewski urodził się w Konstantynowie w roku 1950. Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, a także w Instytucie Petrochemicznym w Moskwie. Pracował w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. W latach 1984–1985 pracował na Uniwersytecie Paryskim, a od roku 1985 na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu, gdzie w 1993 r. uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1994–1998 był dziekanem Wydziału Chemicznego tej uczelni.

W roku 1995 odkrył proces polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, który obecnie uważany jest za jedną z najbardziej uniwersalnych, kontrolowanych metod syntezy związków wielkocząsteczkowych o określonej masie cząsteczkowej, niskim rozrzucie mas cząsteczkowych, funkcjonalizacji, składzie i architekturze.

Zaliczany jest do najbardziej kreatywnych współczesnych chemików. Jest autorem lub współautorem ponad 900 publikacji. Zajmuje czołowe miejsce na liście najczęściej cytowanych przedstawicieli tej dyscypliny.

Prof. Krzysztof Matyjaszewski jest laureatem prestiżowej Nagrody Wolfa z 2011 roku, nagrody Fundacji Dreyfusa w roku 2015, członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej oraz kilku uniwersytetów zagranicznych. Od lat jest wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024