Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
04.07.2016 aktualizacja 04.07.2016

PG uruchamia, na zamówienie firm, studia dla inżynierów produkcji ICT

Na zamówienie firm produkujących urządzenia elektroniczne Politechnika Gdańska uruchamia studia podyplomowe adresowane do obecnych i przyszłych inżynierów produkcji ICT. Firmy na swój koszt wyposażyły w niezbędny sprzęt uczelniane laboratoria.

Studia prowadzone będą na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

„Kontakty z firmami skupionymi w Pomorskim Klastrze ICT Interizon, uświadomiły nam, że inżynier produkcji ICT jest specjalistą bardzo pożądanym na rynku pracy. Dziś firmy same kształcą takie osoby odpowiedzialne za cały proces produkcji. Osoby takie muszą mieć szeroką wiedzę z różnych dziedzin, poczynając od zarządzania ludźmi po szczegóły techniczne dotyczące produkcji urządzeń elektronicznych” - podkreślił w rozmowie z PAP dziekan WETI PG, prof. Krzysztof Goczyła.

Wyjaśnił, że politechnika próbowała uruchomić studia podyplomowe dla inżynierów produkcji ICT własnymi siłami, starając się m.in. o dotacje ze środków unijnych na zakupu kosztownego wyposażenia niezbędnych w tym przypadku laboratoriów.

„Niestety, nie udało nam się pozyskać środków. W końcu same zainteresowane firmy zobowiązały się dostarczyć sprzęt do laboratoriów, zarekomendowały fachowców, którzy poprowadzą zajęcia praktyczne i udostępniły własne laboratoria do prowadzenia tam części zajęć” – wyjaśnił prof. Goczyła.

Dodał, że specjalistyczny sprzęt do uczelnianych laboratoriów wspomniane firmy dostarczyły nieodpłatnie, zobowiązały się także do serwisowania urządzeń. „Jest to nowy sprzęt i pozostanie on własnością firm, ale uczelnia będzie mogła użytkować go także do zajęć na studiach stacjonarnych, co pozwoli nam wzbogacić program tych studiów” – wyjaśnił prof. Goczyła dodając, że Politechnika ze swojej strony poniosła koszty przystosowania pomieszczeń do użytkowania sprzętu, czyli zapewniła m.in. instalację wentylacyjną, elektryczną i dostarczającą sprężone powietrze.

Prof. Goczyła zaznaczył, że – zainstalowane na sześciu stanowiskach urządzenia są identyczne z tymi, jakich aktualnie używa się przy produkcji podzespołów elektronicznych. „Oczywiście nasz zestaw ma nieco okrojoną formę, możemy to nazwać taką mini linią produkcyjną” – powiedział PAP prof. Goczyła dodając, że właśnie możliwość odbywania zajęć w dobrze wyposażonym laboratorium stanowi o unikatowości w skali kraju uruchamianych właśnie studiów.

W ramach zajęć słuchacze zapoznają się nie tylko z procesami produkcji elektroniki i kontrolą jej jakości oraz budową ciągów technologicznych, ale też poznają problemy związane z tajnikami skutecznej komunikacji w pracy inżyniera.

Program studiów został opracowany we współpracy z pomorskimi producentami elektroniki - firmami: Assel z Pruszcza Gdańskiego, Flextronics International Poland z Tczewa, Jabil Circuit Poland z Kwidzyna oraz gdyński Radmor. Pracownicy tych firm będą także wspierać w prowadzeniu zajęciach kadrę politechniczną, a część zajęć odbędzie się na terenie wymienionych firm.

Jak przyznał prof. Goczyła, studia nie będą tanie, ich koszt wyniesie 7,5 tys. zł. „Prowadzimy na uczelni wiele studiów podyplomowych związane z technologią ICT. Ich cena jest podobna, ale na brak chętnych nie narzekamy” – zaznaczył.

Nauka na studiach adresowanych do aktualnych i przyszłych inżynierów produkcji ICT trwać będzie dwa semestry i obejmie w sumie ponad 180 godzin zajęć, z czego 40 godzin przeznaczono na ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne. Studia rozpoczną się w październiku, nabór na nie już trwa.

Sprzęt do laboratoriów, które urządzono na terenie uczelni dostarczyły firmy CPS Industrial Engineering Poland oraz Amtest Poland iRenex. (PAP)

aks/ pro/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024