Strona główna Aktualności
Uczelnie

Interdyscyplinarne Studium Teatralne UMCS i CSK

05.07.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Nowy Cyrk, widowiska plenerowe, technologia sceniczna, warsztat aktora i reżysera, organizacja imprez kulturalnych są w programie Studium Teatralnego, które uruchomi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Studium Teatralne będzie nową interdyscyplinarną specjalnością przy kierunku filologia polska na UMCS. „Do studium przyjmowani będą też inni studenci UMCS, niezależnie od tego, który kierunek studiują i na którym roku. Jesteśmy otwarci także na studentów innych uczelni” – powiedziała z-ca dyr. Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. Alina Orłowska.

 

Organizatorzy studium podkreślają, że jego zaletą będzie prowadzenie w szerokim wymiarze zajęć praktycznych i warsztatowych, głównie w nowo otwartej, jednej z największych impresaryjnych instytucji w Polsce – Centrum Spotkania Kultur.

 

„Chcemy budować teatr od strony merytorycznej, teoretycznej i łączyć to z praktyką, z tym, co daje nam budynek Centrum, jego zaplecze techniczne, organizacyjne i osobowe” – zaznaczył dyrektor CSK Piotr Franaszek.

 

Nauka w studium potrwa trzy lata. Obejmować będzie, oprócz wiedzy teoretycznej, zajęcia praktyczne realizowane w czterech blokach tematycznych. Jeden z nich to Nowy Cyrk i widowiska plenerowe, w którym studenci będą uczyć się m.in. żonglerki, manipulacji przedmiotami, akrobatyki, ekwilibrystyki, a także tworzenia spektaklu w oparciu o środki artystyczne współczesnego cyrku.

 

Warsztaty pracy z ciałem i głosem, elementarne zadania aktorskie, improwizacja, etiudy grupowe, adaptacja tekstu, taktyki pracy nad spektaklem - to niektóre tematy zajęć z bloku podstawy warsztatu aktora i reżysera.

 

Blok zajęć pt. menedżer kultury poświęcony będzie zdobywaniu umiejętności m.in. organizacji, promocji i produkcji wydarzeń kulturalnych, zarządzaniu i realizacji projektów kuratorskich.

 

Osobny blok zajęć dotyczyć będzie techniki i technologii scenicznej w tym m.in. techniki operowania światłem i dźwiękiem, budowy i funkcjonowania scenografii.

 

Opiekun bloku tematycznego dotyczącego warsztatu aktora i reżysera Paweł Passini podkreślił, że studium jest tak zaplanowane, aby studenci zdobyli umiejętności i wiedzę o pełnym cyklu produkcji teatralnej, od projektu i scenariusza poprzez przygotowanie zaplecza technicznego, grę aktorską, reżyserię, aż po promocję wydarzenia.

 

Jak powiedział Passini, studenci zostaną wyposażeni w narzędzia do tego, żeby byli w stanie zrealizować projekt całościowo. "Podczas trzech lat studiów będziemy się zajmować produkcją teatralną od początku do końca i ten cykl zakończy się powstaniem pełnometrażowego spektaklu” – powiedział Passini.

 

Historyk teatru Jarosław Cymerman z UMCS podkreślił, że w Lublinie, w którym rozwinęły się teatry alternatywne, teatr tańca, festiwal sztuki cyrkowej, brakowało miejsca, gdzie twórcy tej sztuki mogliby przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Zaznaczył, że chodzi o to, aby przekazać to, "co udało się wypracować w Lublinie teatralnie, tanecznie, cyrkowo".

 

Nabór do studium prowadzony będzie do 16 października. Przewidziano 150 miejsc. Dla studentów polonistyki UMCS studium jest bezpłatne; opłacić je będą musieli ci, którzy wybiorą je jako dodatkową specjalizację.

 

Otwarte w kwietniu CSK ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Realizacja zaplanowanej z rozmachem inwestycji utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.

 

Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. m kw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne.

 

Budowa Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej koszt wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ren/ mrt/

Tagi: teatr , umcs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->