Strona główna Aktualności
Uczelnie

Interdyscyplinarne Studium Teatralne UMCS i CSK

05.07.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Nowy Cyrk, widowiska plenerowe, technologia sceniczna, warsztat aktora i reżysera, organizacja imprez kulturalnych są w programie Studium Teatralnego, które uruchomi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Studium Teatralne będzie nową interdyscyplinarną specjalnością przy kierunku filologia polska na UMCS. „Do studium przyjmowani będą też inni studenci UMCS, niezależnie od tego, który kierunek studiują i na którym roku. Jesteśmy otwarci także na studentów innych uczelni” – powiedziała z-ca dyr. Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. Alina Orłowska.

 

Organizatorzy studium podkreślają, że jego zaletą będzie prowadzenie w szerokim wymiarze zajęć praktycznych i warsztatowych, głównie w nowo otwartej, jednej z największych impresaryjnych instytucji w Polsce – Centrum Spotkania Kultur.

 

„Chcemy budować teatr od strony merytorycznej, teoretycznej i łączyć to z praktyką, z tym, co daje nam budynek Centrum, jego zaplecze techniczne, organizacyjne i osobowe” – zaznaczył dyrektor CSK Piotr Franaszek.

 

Nauka w studium potrwa trzy lata. Obejmować będzie, oprócz wiedzy teoretycznej, zajęcia praktyczne realizowane w czterech blokach tematycznych. Jeden z nich to Nowy Cyrk i widowiska plenerowe, w którym studenci będą uczyć się m.in. żonglerki, manipulacji przedmiotami, akrobatyki, ekwilibrystyki, a także tworzenia spektaklu w oparciu o środki artystyczne współczesnego cyrku.

 

Warsztaty pracy z ciałem i głosem, elementarne zadania aktorskie, improwizacja, etiudy grupowe, adaptacja tekstu, taktyki pracy nad spektaklem - to niektóre tematy zajęć z bloku podstawy warsztatu aktora i reżysera.

 

Blok zajęć pt. menedżer kultury poświęcony będzie zdobywaniu umiejętności m.in. organizacji, promocji i produkcji wydarzeń kulturalnych, zarządzaniu i realizacji projektów kuratorskich.

 

Osobny blok zajęć dotyczyć będzie techniki i technologii scenicznej w tym m.in. techniki operowania światłem i dźwiękiem, budowy i funkcjonowania scenografii.

 

Opiekun bloku tematycznego dotyczącego warsztatu aktora i reżysera Paweł Passini podkreślił, że studium jest tak zaplanowane, aby studenci zdobyli umiejętności i wiedzę o pełnym cyklu produkcji teatralnej, od projektu i scenariusza poprzez przygotowanie zaplecza technicznego, grę aktorską, reżyserię, aż po promocję wydarzenia.

 

Jak powiedział Passini, studenci zostaną wyposażeni w narzędzia do tego, żeby byli w stanie zrealizować projekt całościowo. "Podczas trzech lat studiów będziemy się zajmować produkcją teatralną od początku do końca i ten cykl zakończy się powstaniem pełnometrażowego spektaklu” – powiedział Passini.

 

Historyk teatru Jarosław Cymerman z UMCS podkreślił, że w Lublinie, w którym rozwinęły się teatry alternatywne, teatr tańca, festiwal sztuki cyrkowej, brakowało miejsca, gdzie twórcy tej sztuki mogliby przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Zaznaczył, że chodzi o to, aby przekazać to, "co udało się wypracować w Lublinie teatralnie, tanecznie, cyrkowo".

 

Nabór do studium prowadzony będzie do 16 października. Przewidziano 150 miejsc. Dla studentów polonistyki UMCS studium jest bezpłatne; opłacić je będą musieli ci, którzy wybiorą je jako dodatkową specjalizację.

 

Otwarte w kwietniu CSK ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Realizacja zaplanowanej z rozmachem inwestycji utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.

 

Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. m kw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne.

 

Budowa Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej koszt wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ren/ mrt/

Tagi: teatr , umcs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi