Strona główna Aktualności
Uczelnie

12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” wyjedzie do Chin

08.07.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” firmy Huawei ogłoszono w piątek w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Chin. „Seeds for the Future” to konkurs na prace pisemne dotyczące wykorzystania technologii IT.

W tym roku w konkursie mogli wziąć udział studenci 12 polskich uczelni studiujący na kierunkach: telekomunikacja, informatyka albo elektronika. Uczestnicy mieli napisać pracę na jeden z wybranych tematów. Dotyczyły one m.in. programu Polska Cyfrowa, cyfryzacji, wykluczenia cyfrowego, Smart City albo tego, jak innowacje w Polsce mogą zwiększać konkurencyjność.

 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał laureatom konkursu założenia Planu Morawieckiego, którego głównym celem ma być przejście z gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej. Zaznaczył, że elementem tego planu będzie też przebudowa modelu państwa. "Państwo ma mieć charakter służebny i równocześnie skuteczny. Warunkiem takiego funkcjonowania państwa jest oparcie się także na nowoczesnych technologiach" - zwrócił uwagę - i podkreślił znaczenie projektu budowy e-państwa rozwijanego przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

 

Dodał, że przed młodymi naukowcami i przedsiębiorcami z branży nowych technologii otwierają się nowe perspektywy.

 

Z kolei wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski poinformował, że teraz - jeśli chodzi o Polskę - informatykę studiuje 68 tys. osób. "A i tak wiemy, że deficyt, jeśli chodzi o te zawody, będzie bardzo duży w skali Unii - to jest już prawie milion poszukiwanych informatyków" - powiedział.

 

Jarosław Gowin mówił też o kontaktach między państwami. "Ani nauka, ani gospodarka nie rozwijają się w warunkach autarkii, wymagają jak najszerzej współpracy międzynarodowej" - powiedział minister.

 

Jego zdaniem jednym z najbardziej obiecujących partnerów dla Polski mogą być Chiny. Przypomniał o niedawnej wizycie prezydenta Chin i przedstawicieli rządu, dziesiątkach podpisanych umów. "Wszystko to otwiera nowe perspektywy we współpracy gospodarczej między Polską i Chinami" - podkreślił.

 

"Wierzę, że będziecie ambasadorami tej dobrej współpracy" - powiedział do laureatów.

 

Każdy laureat konkursu "Seeds for the Future" wyłoniony został z innej uczelni. Zwycięzcami zostali: Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej, Olga Dzięgielewska z WAT, Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej, Marcin Kordas z AGH, Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej, Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Marta Lutostańska z z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej, Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej, Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej, Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej.

 

Pilotażowa edycja "Seeds for the Future" odbyła się w 2008 r. Obecnie program obejmuje ponad 50 krajów na całym świecie, a zaangażowanych jest w niego 10 tys. studentów z ponad 100 uczelni wyższych.

 

W Polsce program jest realizowany od 2014 roku.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi