Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
13.07.2016 aktualizacja 13.07.2016

Studenci PW ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat Launcher

Studenci Politechniki Warszawskiej ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat Launcher, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów. Pierwszy test w locie rakiety nastąpi w październiku na poligonie pod Toruniem.

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów

i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Niewielka rakieta nośna CanSat Launcher ma umożliwić wynoszenie tzw. CanSatów - sond badawczych - w niskie partie atmosfery.

Na razie nie ma rakiet, które wynoszą więcej niż sześć eksperymentów tego typu. Dlatego studenci Politechniki Warszawskiej przygotowują rakietę, która wyniesie ich aż osiem. Planują, że minimalny pułap osiągany przez rakietę CanSat Launcher będzie wynosił 3 km. Obecnie tego typu rakiety osiągają pułap mniejszy niż 3 km, zazwyczaj jest to 1-1,5 km.

Pomysł na zbudowanie rakiety powstał w 2013 r. Konkretne prace nad projektem rozpoczęły się półtora roku temu. W lipcu członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej ukończyli prace projektowe nad rakietą. Prawie wszystkie elementy urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce, zaś głowicę i korpus silnika samodzielnie zbudowali członkowie Sekcji Rakietowej SKA PW.

Obecnie w projekcie bierze udział piętnaścioro studentów. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest prof. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Pierwszy test w locie studenckiej rakiety nastąpi w październiku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu pułapu maksymalnego nastąpi uruchomienie systemu wyrzucającego CanSaty z rakiety. Następnie tylna część rakiety, w której znajduje się silnik, odłączy się i obydwie części wylądują na ziemi na spadochronach.

Obecnie zawody CanSatów odbywają się w kilku krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce. CanSaty mają wielkość puszki po napoju o objętości 0,33 l oraz masie do 350 g. Wyrzucane są z rakiety na ustalonej wysokości, zazwyczaj na pułapie maksymalnym samej rakiety. Przy ich użyciu można przeprowadzać najróżniejsze eksperymenty - wszystko zależy od wyobraźni twórców.

Pomysłodawcą konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna ESA, która realizuje go w ramach programu edukacyjnego poprzez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024