Strona główna Aktualności
Technologie

Wszechobecne sensory? Naukowcy z PG chcą ułatwić ich projektowanie

19.07.2016 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej chcą przygotować program do projektowania m.in. biosensorów i sensorów, a także układów elektronicznych. To elementy, które przydadzą się m.in. w diagnostyce medycznej czy budowaniu inteligentnych miast.

"Sensory stanowią podstawowy element przyszłych systemów ICT, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, ochronę zdrowia, ekologię, transport, bezpieczeństwo i wiele innych kwestii. Na bazie czujników i łączności bezprzewodowej tworzone są sieci sensorowe i powstają inteligentne środowiska dostosowujące się do potrzeb ludzi, czy też sieci poprawiające bezpieczeństwo i komfort życia obywateli" – wyjaśnia kierownik projektu EDISON prof. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG.

 

Badacze w ramach projektu „EDISON Projektowanie elektromagnetyczne giętkich sensorów” chcą opracować i wprowadzić na światowe rynki zaawansowany program komputerowy służący do projektowania biosensorów i sensorów wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Program ten służyć będzie również do projektowania układów elektronicznych wysokiej częstotliwości (pozwalających na zdalny odczyt mierzonych danych) i przeznaczonych do zastosowań m.in. w ciągłej diagnostyce medycznej, inteligentnych miastach, domach i innych środowiskach, a także w szerszym kontekście Internetu rzeczy – IoT (ang. Internet of Things). O projekcie poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele biura prasowego PG.

 

"Zegarki >inteligentne<, takie jak np. Apple Watch czy Samsung Gear, mają wbudowane sensory mierzące puls i temperaturę" – opowiada prof. Mrozowski. Dodaje, że inne czujniki, np. mierzące wilgotność skóry albo stopień nasycenia krwi tlenem, mogą być wszyte w opaskę na czoło lub w bransoletkę, kolejne zaś umieszczone w podeszwach butów, a nawet w koszulce. "Cały ich zestaw tworzy minisieć, której poszczególne węzły przesyłają wyniki pomiarów drogą bezprzewodową do telefonu komórkowego, w celu dalszej obróbki i analizy. Nowo opracowywane generacje czujników, np. biosensory, mogą być umieszczone na ciele człowieka, np. na skórze, stąd muszą być giętkie i elastyczne" - wymienia badacz.

 

Konstruktorzy takich umieszczanych na ciele sensorów muszą odpowiednio dobrać ich kształt, wymiary i materiał, żeby z jednej strony czujnik funkcjonował prawidłowo, a z drugiej - aby rozciągał się, był wytrzymały i dobrze przylegał do ciała.

 

Projektowanie tego typu urządzeń odbywa się z użyciem zaawansowanego i drogiego oprogramowania i polega na przeprowadzeniu setek czasochłonnych obliczeń. Wszystko po to, by znaleźć najbardziej odpowiedni z punktu widzenia właściwości elektromagnetycznych kształt sensora. W projekcie EDISON opracowane zostanie nowe narzędzie, które usprawni ten proces.

 

Partnerem Politechniki Gdańskiej w projekcie EDISON będzie firma EM Invent założona przez pracowników PG. W działaniach będą też uczestniczyć studenci, doktorzy, krajowe i zagraniczne firmy, które m.in. udostępnią własne konstrukcje czujników, anten i układów bezprzewodowych na potrzeby projektu. Nieoceniony będzie także udział zagranicznych naukowców.

 

Rezultatami projektu już zainteresowane są pierwsze firmy.

 

Projekt realizowany będzie dzięki środkom z konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pod nazwą TEAM-TECH. Konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3 mln zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi