Strona główna Aktualności
Świat

Mikroskop na dnie morza

15.07.2016 Świat

Fot. Fotolia

Kalifornijsko-izraelski zespół naukowców bada Wielką Rafę Koralową za pomocą podwodnego mikroskopu – informuje „Nature Communications”.

Na stan łąk podwodnych wodorostów, lasów namorzynowych czy raf koralowych wielki wpływ mają procesy zachodzące w skali mikroskopowej. Najlepiej byłoby badać je w naturalnym środowisku, a nie w laboratorium, co jednak nastręcza dużych trudności technicznych. Zmiany temperatury, pH i poziomu tlenu oraz prądy wodne uniemożliwiały dokonywanie obserwacji – aż do teraz.

 

W obiektywie podwodnego mikroskopu znajduje się soczewka skonstruowana ze zmieniającej kształt membrany wypełnionej płynem. Zmiana kształtu, a co za tym idzie – ustawienie ostrości następuje pod wpływem prądu elektrycznego i trwa tylko 2,5 milisekundy. Obraz rejestruje kamera CCD i zapisuje na dysku twardym. Możliwe jest „skanowanie” obserwowanego obiektu – dzięki wykonaniu serii zdjęć można następnie dokonać rekonstrukcji obrazu, pozwalającej bardzo zwiększyć głębię ostrości. Odpowiednie oświetlenie zapewniają rozmieszczone wokół obiektywu diody LED. Niewielkie urządzenie obsługiwane jest przez jednego płetwonurka.

 

Uzyskiwane powiększenia z praktycznych względów wynoszą od 3 do 5 razy, a odległość pomiędzy obiektywem a obiektem – około 55 milimetrów. Na razie udało się zaobserwować zachowanie poszczególnych polipów, budujących rafy koralowe (Wielką Rafę Koralową tworzy 600 typów koralowców). Obserwowano zarówno polipy różnych gatunków walczące ze sobą za pomocą parzydełek, jak i osobniki tego samego gatunku dzielące się zasobami dzięki bezpośrednim połączeniom.

 

Zdaniem konstruktorów podwodny mikroskop może znaleźć zastosowanie zarówno w ekologii, jak i fizjologii, biomechanice, dynamice płynów, geologii morskiej oraz fizyce. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: mikroskop , morze
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->