Strona główna Aktualności
Świat

Podróże kształcą... nawet szympansy

22.07.2016 Świat

Fot. Fotolia

Szympansy, które się przemieszczają, częściej używają narzędzi. Prawidłowość ta mogła odegrać również ważną rolę w rozwoju technologicznym przodków człowieka współczesnego - wynika z badań opublikowanych przez naukowców w magazynie "eLife".

"Rezultaty naszych badań wskazują, że przemieszczanie się sprzyja używaniu przez dzikie szympansy narzędzi. Mogła być to też siła sprawcza we wczesnych stadiach rozwoju technologicznego u ludzi" - wyjaśnia dr Thibaud Gruber z Uniwersytetu Genewskiego.

 

Naukowcy wyciągnęli wnioski na podstawie siedmioletnich obserwacji zachowań szympansów wschodnich (Pan troglodytes schweinfurthii) w Lesie Budongo w Ugandzie.

 

Intensywne przemieszczanie się powoduje zwiększenie zapotrzebowania na składniki energetyczne. Pomocne w jego zaspokojeniu są umiejętności, które umożliwiają ich szybkie pozyskanie. Naukowcy wskazują na zdolność badanych szympansów do pozyskiwania - za pomocą narzędzi - bogatego w węglowodany miodu. Tymczasem te zwierzęta, które nie wędrowały dużo, nie wyrobiły w sobie umiejętności zbierania miodu. Najczęściej szympansy korzystały ze złożonych liści, w dwóch przypadkach użyły patyków.

 

Nowych ustaleń dokonali badacze z Uniwersytetów w Neuchâtel i w Genewie w Szwajcarii. (PAP)

 

szz/ agt/

Tagi: szympansy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi