Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
25.07.2016 aktualizacja 25.07.2016

Poznań/ Rozpoczął się 24. Światowy Kongres Nauk Politycznych

Pod hasłem „Polityka w świecie nierówności” rozpoczął się w niedzielę w Poznaniu 24. Światowy Kongres Nauk Politycznych. W ceremonii otwarcia kongresu wzięli udział politolodzy z całego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Francji, Indii i Brazylii.

W rozpoczętym oficjalnie w niedzielę 24. Światowym Kongresie Nauk Politycznych bierze udział łącznie ok. 3 tys. politologów z niemal 100 państw. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Polityka w świecie nierówności”. Jak wskazują uczestnicy, nierówności są obecnie jednym z największych problemów globalnych i wyzwań nie tylko dla współczesnych politologów, ale i decydentów politycznych.

„Dla poznańskiego środowiska politologicznego wielkim zaszczytem jest możliwość organizowania Światowego Kongresu Nauk Politycznych” – podkreślił podczas uroczystości współprzewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego 24. Światowego Kongresu Nauk Politycznych oraz dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Tadeusz Wallas.

Jak mówił, „radość z rozpoczynającego się, tak ważnego dla nas wydarzenia zmniejsza jednak fakt, że? 24. kongres, według planów ustalonych kilka lat wcześniej, miał odbyć się w Turcji. W związku z tym pragnę wyrazić żal z powodu zaistnienia okoliczności, które zmusiły władze IPSA do zmiany miejsca naszego zgromadzenia. Pragnę także życzyć tureckim politologom, aby jak najszybciej w ich państwie przywrócono warunki zapewniające wolność badań naukowych i wolność osobistą każdego obywatela” – zaznaczył Wallas.

Profesor wskazał ponadto, że jedną z najważniejszych funkcji każdego kongresu jest integracja środowiska naukowego wokół ważnego problemu badawczego, którym w tym roku są nierówności i związane z nimi konsekwencje w kontekście polityki wewnętrznej i globalnej.

„Zagadnienie to jest niezwykle ważne i aktualne, ponieważ wiele nierozwiązanych, współczesnych problemów jest konsekwencją pogłębiania się nierówności. Gratuluję władzom IPSA wyboru tematu przewodniego naszych obrad” – podkreślił.

Jednym z gości na uroczystej ceremonii otwarcia kongresu był także podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński. Zwracając się do zgromadzonych powiedział: „żyjemy w czasach, w których znaczenie nauk politycznych nabiera szczególnej wartości. Nauki polityczne są specyficzne, bo mają za przedmiot badań coś, co jest bardzo zmienne. Zmienna jest rzeczywistość polityczna, a jeszcze bardziej zmienni są politycy”.

„Dzisiaj politycy, po wydarzeniach ostatniego półrocza coraz częściej zadają sobie pytanie: co się dzieje na świecie. To pytanie skierowane do Państwa. Państwo są tymi, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu nierówności wywołują dzisiaj w świecie tyle zmian, które nie zawsze są zmianami korzystnymi. Politolodzy są ważni także dlatego, że ich wiedza jest wiedzą praktyczną, służy tym, którzy podejmują decyzje. Choć nie zawsze politycy politologów słuchają. Mam nadzieję, że po tym kongresie to się radykalnie zmieni” – dodał.

W rozmowie z PAP Dardziński podkreślił, że polska nauka w dziedzinie nauk politycznych potrzebuje dzisiaj refleksji globalnej, bo globalne są wyzwania. „Zatem jeśli do Poznania przyjeżdżają najlepsi naukowcy z całego świata, to tymi, którzy najbardziej z tego korzystają i powinni korzystać, są polskie środowiska naukowe”.

„Politologia jest w pewnym sensie nauką użytkową, czyli taką, która buduje, tworzy zaplecze eksperckie dla polityków, którzy powinni korzystać z tej wiedzy. (…) Dzisiaj tezą powszechnie uznawaną jest teza o tym, że rola ekspertów w procesie podejmowania decyzji politycznych wyraźnie wzrasta. Tak też jest w Polsce” – dodał.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski wskazał, że tej rangi kongres to niezwykły prestiż dla miasta i umocnienie wysokiej pozycji Poznania jako jednego z najlepszych akademickich ośrodków w Polsce i Europie. „To kongres, który skupia ludzi funkcjonujących w przestrzeni publicznej na całym świecie. Są wśród nich analitycy scen politycznych, komentatorzy aktualnych wydarzeń, naukowcy, wykładowcy akademiccy. To na pewno jest dla Poznania szczególna konferencja” – podkreślił Wiśniewski.

Uczestnicy kongresu przez pięć dni będą brać udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach oraz sesjach plenarnych, które odbywać się będą na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Spotkanie, organizowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych (IPSA - International Political Science Association) z siedzibą w Montrealu (Kanada), potrwa do 28 lipca.

Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych IPSA powstało w 1949 roku pod egidą UNESCO. Skupia ono politologów z całego świata, reprezentujących nie tylko uczelnie, ale także środowiska analityków i doradców politycznych. Misją IPSA jest wspieranie rozwoju nauk politycznych we wszystkich częściach świata oraz budowanie globalnej sieci akademickiej. (PAP)

ajw/ rpo/ ala/ mars/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024