Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Od sierpnia w Katowicach wystawa o polskich wykopaliskach na Cyprze

29.07.2016 Archeologia, Historia i kultura

Prace na terenie agory, fot. Robert Słaboński

"W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011-2015)" - to tytuł wystawy przybliżającej wyniki prac wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii UJ, która będzie czynna w Muzeum Śląskim w Katowicach od 20 sierpnia do 27 listopada br.

Na ekspozycję składać się będą zarówno zdjęcia fotografa Roberta Słabońskiego, jak i naczynia antyczne pochodzące z Cypru. Najstarsze z nich datowane są na VII wiek p.n.e., a najmłodsze na III wiek p.n.e. Zabytki te przekazał w latach 70. XIX w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie wieku książę Władysław Czartoryski. Na wystawę wybrano dziewięć naczyń ceramicznych, w tym dwie bardzo duże amfory i jedną głowę wapienną posągu kurosa, czyli młodzieńca. Tylko jedno z prezentowanych naczyń pochodzi z okresu hellenistycznego, czyli z czasów, które są tematem badawczym krakowskich archeologów w Pafos. Obecnie zabytki znajdują się w zbiorach Instytutu Archeologii i nie są na co dzień udostępniane.

 

Główną część wystawy stanowią fotografie wykonane przez Roberta Słabońskiego, który towarzyszy ze swoim aparatem polskim archeologom od ponad piętnastu lat. Dokumentował wykopaliska prowadzone w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Północnej, Afryce i Azji. Jest autorem szeregu reportaży (nie tylko archeologicznych) publikowanych m.in. w amerykańskim i polskim National Geographic, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej czy Newsweeku.

 

Cypr jest dużą wyspą położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego. Od zarania dziejów odgrywała istotną rolę w rozwoju cywilizacji tego regionu. Jak wyjaśniają organizatorzy wystawy, w starożytności Cypr znajdował się najpierw na granicy wpływów bliskowschodnich i egipskich, a od II tysiąclecia p.n.e. w obrębie cywilizacji greckiej. Olbrzymi wpływ na rozwój cywilizacyjny wyspy miały miasta portowe, w tym Nea (Nowa) Pafos. Właśnie to miejsce jest celem badań polskiej misji wykopaliskowej kierowanej przez prof. Ewdoksię Papuci-Władykę z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Pafos, założone pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e., w okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru (od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e.).

 

Dziś Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, badanym przez Cypryjczyków oraz liczne misje zagraniczne, w tym dwie polskie. Zabytki Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Do tej pory wysiłki misji prof. Papuci-Władyki z UJ skupiały się na badaniu agory. Było to miejsce ważne ze względu na to, że skupiało funkcje administracyjne, handlowe i kultowe miasta. Mieszkańcy starożytnego Pafos przybywali tutaj w sprawach urzędowych, dyskutowali o sprawach wagi państwowej, wypełniali rozmaite czynności kultowe, ale też robili sprawunki i plotkowali.

 

"Nasze badania mają na celu nie tylko prześledzenie historii i rozwoju centrum miasta, jego tytułowego +serca+, jakim jest agora, ale zakrojone są na szerszą skalę – zależy nam na odkryciu i zbadaniu infrastruktury oraz działalności ekonomicznej i handlowej jednego z najważniejszych centrów antycznego Cypru" - zaznacza prof. Papuci-Władyka w katalogu wystawy.

 

Do tej pory krakowskim badaczom udało się odsłonić wiele pozostałości architektury: małe sklepiki z okresu rzymskiego, dwa duże budynki, liczne mury, podłogi, kanały, terakotowe rury wodociągowe, baseny, studnie, cysterny itp.

 

"W zaledwie pięć lat nasze badania zupełnie zmieniły istniejący w publikacjach dotyczących Pafos obraz początków i rozwoju miasta, przesuwając datę powstania agory na okres hellenistyczny i odkrywając pozostałości dużych budowli publicznych z tego czasu świadczących o prężnej aktywności budowlanej w czasach ptolemejskich" - wyjaśnia kierowniczka prac.

 

Teraz archeolodzy wyszli poza agorę. Rozpoczęli poszukiwania budynków i infrastruktury związanej z gospodarką i handlem miasta stołecznego Cypru. Celem są place, porty, magazyny, składy, warsztaty. W tym celu prowadzą badania nieinwazyjne różnorodnymi metodami: magnetyczną, georadarową. Stosują też fotografię lotniczą. Ważnym elementem są także badania geoarcheologiczne odtwarzające relacje człowieka ze środowiskiem.

 

Wystawa w Katowicach została zorganizowana we współpracy z Paphos Agora Project, Zakładem Archeologii Klasycznej, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej kuratorem w Muzeum Śląskim jest Renata Abłamowicz.

 

Ekspozycja będzie następnie eksponowana w Bielsku-Białej i w Poznaniu. Później, w związku z przyznaniem Pafos tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, będzie prezentowana w parku archeologicznym, gdzie prowadzone są krakowskie wykopaliska.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Amfora ze zbioru Instytutu Archeologii UJ, która eksponowana będzie na wystawie w Katowicach, fot. IA UJ

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi