Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.07.2016 aktualizacja 28.07.2016

Mózg nastolatka podlega intensywnym przemianom

W mózgu dorastającego nastolatka zachodzą strukturalne zmiany, które mogą tłumaczyć, dlaczego niektóre problemy psychiczne pojawiają się dopiero pod koniec okresu adolescencji – czytamy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z University of Cambridge oraz University College London (Wielka Brytania) za pomocą badania wykorzystującego obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) wykazali, że podczas okresu dorastania kurczy się (cienieje) zewnętrzna warstwa mózgu, zwana korą mózgową.

W obrębie kory mózgowej wzrasta tymczasem produkcja mieliny – substancji niezbędnej do tworzenia osłonki mielinowej, czyli warstwy otaczającej włókna nerwowe i umożliwiającej szybką i efektywną komunikację pomiędzy poszczególnymi neuronami. Gromadzenie się mieliny występuje głównie w rejonach, które stanowią łącznik pomiędzy różnymi obszarami mózgu.

„W trakcie okresu adolescencji nasz mózg dalej się rozwija. Pomimo, że w okresie dzieciństwa zmiany te są bardziej gwałtowne, w okresie dorastania są bardziej wyrafinowane” – komentuje dr Kirstie Whitaker, koordynatorka badania (DOI: 10.1073/pnas.1601745113).

Badacze zaobserwowali, że miejsca w mózgu podlegające największym przemianom podczas okresu dorastania są jednocześnie miejscami, w których ekspresja genów związanych z ryzykiem schizofrenii jest największa. Wystarczy, by w trakcie intensywnego rozwoju punktów komunikacyjnych coś poszło nie tak, a możemy być pewni, że w funkcjonowaniu mózgu wystąpią jakieś zakłócenia.

„Adolescencja może być trudnym okresem przejściowym, podczas którego często diagnozuje się pierwsze objawy zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, czy depresja. Nasze badanie po części wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje” – mówi jeden z badaczy prof. Ed Bullmore.

W niniejszym badaniu uczestniczyło 300 młodych osób w wieku od 14 do 24 lat. Naukowcy porównywali ze sobą budowę strukturalną ich mózgów, a następnie wyciągali wnioski dotyczące zachodzących w nich zmian. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024