Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
02.08.2016 aktualizacja 02.08.2016

Więcej czasu dla polskich chemików walczących o milion zł

Do 31 października br. został przedłużony termin składania zgłoszeń w konkursie Synthos Chemical Award. W konkursie wybitni polscy chemicy mogą walczyć o nagrodę w wysokości 1 miliona zł.

Początkowo organizatorzy zapowiadali, że zgłoszenia będą przyjmowane do 31 lipca, teraz jednak zdecydowano o przedłużeniu naboru do 31 października. Nagroda Synthos Chemical Award adresowana jest do polskich naukowców prowadzących prace badawcze w obszarze chemii. Celem konkursu jest pokazanie rozwoju innowacyjnej branży chemicznej w Polsce oraz popularyzacja chemii wśród młodych naukowców.

Jednym z patronów medialnych konkursu jest PAP - Nauka w Polsce.

"Chcemy dać szansę większej liczbie naukowców, którzy realizują nowatorskie projekty w dziedzinie chemii - tłumaczy przesunięcie terminu zgłoszeń dyrektor ds. badań i rozwoju w Synthos dr Jarosław Rogoża. - Dostawaliśmy także sygnały od samych naukowców, że czas na składanie zgłoszeń powinien zostać przedłużony, stąd nasza wspólna decyzja, Synthosu i profesorów zasiadających w Kapitule Konkursu, by termin ten wydłużyć do końca października".

Kandydaci pozostaną właścicielami praw i patentów do rozwiązań, a wygrany milion będą mogli przeznaczyć na realizację dowolnych celów. To szczególnie istotne w przypadku naukowców, do których wynalazków lub odkryć prawa własności posiadają uczelnie lub instytuty, w których pracują.

Kapitułę konkursu tworzą wybitni polscy naukowcy - prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza oraz przedstawiciele Synthos S.A. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2017 roku.

Synthos S.A. jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, wiodącym europejskim producentem kauczuków NdBR i SSBR oraz polistyrenu do spieniania. Firma od 2009 roku rozwija obszar badań i rozwoju. W ciągu ostatnich pięciu lat zakończono prace nad 17. projektami, które zaowocowały wprowadzeniem na rynek 17. nowych produktów. Obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowe prowadzi prace nad ponad 20. projektami.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin, zasady zgłoszeń i formularz FAQ dostępne są na oficjalnej stronie: www.synthosaward.com.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024